Римац двапати повика роботакси, но не дојде: „Имавме проблем со сопирачката“ (видео)


Мате Римац во Карестинац кај Загреб претстави роботски такси, кои ќе се викаат Верн. На презентацијата Римац преку апликацијата повика роботакси, но безуспешно.

За време на презентацијата, Римак двапати се обиде да повика роботакси на сцената преку апликацијата, но автомобилот никогаш не дојде.

„Го пробавме сто пати и успеа. Се чини дека има проблем, мојот тим ќе го провери“, изјави Римац.

После тоа, Римац продолжи да зборува за карактеристиките на роботаксијата.

Римац доби 179,5 милиони пари од Европската унија за робот-такси, а целиот проект проби низа рокови, а некои ветувања, како бројот на робот-такси на улиците во Загреб кога беше пуштена услугата, беа драстично намалени. , пишува Index.hr.

На патиштата од 2026 година

Хрватскиот портал посочува дека сѐ уште нема одговори на многу прашања околу реализацијата на проектот робот-такси.

„Денес го претставивме Верн, автомобилот, инфраструктурата. Автомобилот е еден од елементите на екосистемот. Сами го правиме автомобилот и градиме фабрика во близина на кампусот. Ќе произведуваме автомобили за целиот свет. Сега сме на две години од следната фаза, кога ќе почне возењето низ Загреб. Имавме проблем со сопирачките, автомобилот не запали. Се работи за потполно поинаков автомобил, димениите му се како на „голф“, но внатрешноста е направена поудоба и попространа“, изјави Римац.

Тој посочи дека за секој сообраќаен проблем и незгода ќе одговара претпријатието.

„Ќе го подобруваме системот со години, но веќе сме во фаза кога автономното возење е понапредно од кој било возач. Тестираме во Загреб, а во другите градови ќе имаме стотици, па и илјадници автомобили. Цената за возењето ќе биде пониска отколку со Uber и Bolt. Имаме договори со градови од Англија, Австрија, планирани се дополнителни 30 градови“, изјави Римац.

По дебаклот на претставувањето на Верн, Римац објави цртан филм

Римац на Фејсбук објави краток анимиран филм за Верн. Анимацијата, која трае една минута и 47 секунди, објаснува како Верн треба да функционира. Нараторот, актерот Горан Вишњиќ вели дека возилата нема да ја загадуваат околината и дека ќе бидат безбедни и тивки.

Батеријата ќе биде доволна за 14 часа возење, по што ќе треба да се наполни, беше речено вчера на презентацијата. Анимацијата покажува дека возилото кое ќе остане без батерија на улица ќе биде заменето со друго. Robotaxis ќе биде достапна цел ден, а апликацијата ќе се користи за нивна нарачка, како што е прикажано на видеото.

Анимацијата прикажува некои од симболите на Загреб, како што се трамваите ЗЕТ и професорот Балтазар. Музиката ја изведе Загрепската филхармонија.

„Забавна илустрација која покажува како Верн ќе работи“, напиша Мате Римац под објавата.

Римац: Тоа е целосно автономно електрично возило
Зборувајќи на презентацијата во кампусот во Керестинац, Римац рече дека се работи за целосно автономно електрично возило изградено на нова платформа која, како што рече, е целосно прилагодена за автономно возење. Верн, рече Римац, е замислен и конструиран како безбедно и удобно автономно возило.

Во Загреб се гради првата производствена фабрика за производство на автономни електрични возила Верн. Возилото е со големина на „голф“, но од компанијата велат дека има многу внатрешен простор.

Услуга „како за најбогатите“
„Крајниот резултат би бил најдоброто можно искуство во мобилноста за секого. Секој корисник ќе има подобро искуство и услуга од најдобрата услуга во која уживаат најбогатите и по многу прифатлива цена“, рече Римац.

Тој нагласи дека неговото робот-такси ќе има многу простор, но само две седишта, бидејќи, како што изјави, истражувањата покажале дека во возилата обично има едно или две лица. Тој рече дека во моментов нема ништо како Верн на патиштата.