Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка


Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија.

Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки и 38,7% успех од поле на целиот турнир.

На 28-годишниот Шпанец наградата му беше доделена од легендата на Светската кошарка, Коби Брајант.