Ријана донираше 5 милиони долари за глобалната борба против коронавирусот

САД- Фондацијата на поп-ѕвездата и дизајнер Ријана(32) донираше 5 милиони долари за да помогне во напорите за превенција, подготовка и одговор на коронавирусот во САД и низ целиот свет.

„CLF ги поддржува теренските партнери кои работат на првите редови на реакција на катастрофи, особено оние што се фокусирани на заштита и служење на маргинализираните заедници – помагање на најранливите во Соединетите држави, Карибите и Африка да се подготват за тоа што ќе дојде“,се вели во соопштението на фондацијата.

Средствата ќе ги добијат меѓу другите Direct Relief, Partners In Health, Feeding America, the International Rescue Committee и World Health Organization’s COVID-19 Solidarity Response Fund.

Актерот Рајан Рејнолдс објави дека тој и неговата сопруга Блејк Лајвли ќе донираат 1 милион американски долари на две организации што ги претставуваат банките за храна низ САД и Канада. Исто така, Кели Рипа и Марк Консуелос донирале 1 милион американски долари во канцеларијата на гувернерот на Њујорк за набавка на итно потребни вентилатори, како и на WIN, организација која има 11 засолништа за жени низ оваа метропола.

Првите случаи на мистериозна респираторна болест – она ​​што сега е познато како COVID-2019, форма на коронавирус – започна во Вухан, Кина, кон крајот на декември. Оттогаш, вирусот се шири ширум светот, што доведе Светската здравствена организација да прогласи итен здравствен проблем, прва по епидемијата на Зика во 2016 година.

Од 21 март, има најмалку 17.962 потврдени случаи на коронавирус во САД со најмалку 239 смртни случаи. Во меѓувреме, во целиот свет, сега има 284.566 потврдени случаи на коронавирус и 11.153 смртни случаи.