Републиканците во Детроит се премислија, го прифатија поразот на Трамп

Набљудувач на републиканците гледа како пристигнуваат и се бројат гласовите на 4 ноември во Детроит (Фото: АП)

ДЕТРОИТ – Во ненадејна промена најголемиот округ во Мичиген во вторникот вечерта едногласно ги потврди резултатите од изборите кои покажаа дека демократот Џо Бајден го победил претседателот Доналд Трамп, неколку часа откако републиканците прво го блокираа официјалното одобрување на изјаснувањето на гласачите.

Првичниот потег беше брзо осуден од демократите, изборните експерти и гледачите на интернет состанокот на округот Вејн како опасен обид да се блокираат резултатите од слободни и фер избори.

„Ние зависиме од демократските норми, вклучително и дека губитниците милостиво го прифаќаат поразот. Се чини дека тоа се распаѓа“, рече Џошуа Даглас, професор по право на Универзитетот во Кентаки.

Процесот на сертифицирање на гласовите во државата обично е рутинска задача и крајната резолуција во округот Вејн го придвижува Бајден кон официјална победа во Мичиген. Сепак, хаотичниот развој на настаните во вторникот веројатно ќе предизвика повеќе сомнеж кај приврзаниците на Трамп во изборните резултати и може да ги потикне републиканците во другите држави да се обидат да бараат начини да ги забават последните чекори за официјализирање на неговиот пораз.

Републиканците, исто така, се обидуваат да го запрат официјалното сертифицирање на резултатите од изборите во други колебливи држави, вклучувајќи ги Аризона, Невада и Пенсилванија.

Бајден го здроби Трамп во округот Вејн, упориште на демократите, со повеќе од 2-1 разлика и го освои Мичиген со 146.000 гласови, според неофицијалните резултати. Неговата победа ги смени изненадувачките придобивки на Трамп во индустрискиот среден запад во 2016 година и го стави Бајден на патот кон добивање на 270 гласови од Изборниот колеџ, потребни за освојување на Белата куќа.

Сепак, Трамп и неговите сојузници започнаа низа неосновани напади врз интегритетот на изборите и бројни судски процеси насочени кон забавување на формалниот процес на сертифицирање на гласовите. Секоја држава ги потврдува своите изборни резултати и Изборниот колеџ се состанува на 14 декември за да ги кодифицира резултатите.

Во Мичиген, сојузниците на Трамп и републикански активисти поминаа неколку дена започнувајќи неуспешни парни спорови. Тие тврдеа дека има измама при броење на отсутни гласачки ливчиња во конгресниот центар во Детроит, но двајца судии не најдоа докази и одбија да го запрат процесот на броење.

Сертифицирањето на резултатите од изборите на 3 ноември во секој од 83-те окрузи во Мичиген е чекор кон сертифицирање на целата држава од страна на државната комисија и конечното доделување на 16 електорски гласови.

Во вторникот, Републиканската партија во Аризона побара од судија да му забрани на округот Марикопа, најнаселен во државата, да ги сертифицира резултатите додека судот не донесе решение за тужбата на партијата со која бара ново пребројување со земање примероци од гласачките ливчиња. Во руралниот округ Мохаве, сертифицирањето на изборите беше одложено до 23 ноември во знак на солидарност со преостанатите изборни предизвици во државата. (АП)