Рекордни 40 починати од Ковид-19 во последните 24 часа

Висок е процентот и на новозаразени изминатото деноноќие. 35 проценти од тестираните се позитивни на вирусот. Во битка со Ковид-19 влегоа 591 ново лице, но од 1.683 тестирани.

Број на нови инфекции според градови: Скопје – 218, Куманово – 47,  Штип – 21, Прилеп – 26, Тетово – 28, Струга – 2, Велес – 24, Битола – 36, Охрид – 2, Кавадарци – 9, Гостивар – 46, Струмица – 22, Крива Паланка – 4, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 9, Пробиштип – 3, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 1, Пехчево – 1, Берово – 1, Валандово – 5, Виница – 10, Делчево – 5,  Кратово – 1, Свети Николе – 16, Кичево – 29, Ресен – 6, Неготино – 15.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 439 оздравени пациенти од: Скопје – 102, Штип – 22, Прилеп – 42, Тетово – 49, Струга – 21, Велес – 36, Охрид – 51, Кавадарци – 22, Гостивар – 2, Гевгелија -2, Струмица – 33, Крива Паланка – 6, Радовиш – 2, Кочани – 20, Пробиштип – 5, Пехчево – 1, Берово – 5, Свети Николе – 4 и Неготино – 14.

Починати се 40 лица, десет пациенти од Скопје (66, 66, 76, 61, 51, 72, 52, 83, 49 и 84), двајца од Куманово (77 и 77), тројца од Штип (70, 62 и 80), пет од Прилеп (63, 62, 66, 54 и 64), еден пациент од Тетово (55), двајца од Струга (56 и 60), тројца од Велес (70, 51 и 89), тројца од Битола (69, 69 и 71), двајца пациенти од Кавадарци (67 и 78), тројца од Гостивар (71, 65 и 81), еден пациент од Дојран (ПЕ Гевгелија -56), еден од Струмица (84), еден од Крушево (76), еден од Свети Николе (68) и двајца пациенти од Кичево (75 и 81). Сите пациенти освен еден се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47.636, бројката на оздравени пациенти е 27.803, на починати е 1.345, а бројот на активни случаи изнесува 18.488. Денеска се евидентираат пет контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 20.849, активни 8.614
 • Куманово 3.101, активни 890
 • Дебар 418, активни 102
 • Штип 2.199, активни 509
 • Прилеп 2.180, активни 879
 • Тетово 3.181, активни 1032
 • Струга 1.097, активни 289
 • Велес 1.469, активни 762
 • Битола 1.381, активни 731
 • Охрид 1.157, активни 486
 • Кавадарци 895, активни 404
 • Гостивар 1.788, активни 605
 • Гевгелија 573, активни 221 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 106 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1.379, активни 637
 • Крива Паланка 333, активни 104
 • Радовиш 344, активни 128
 • Крушево 70, активни 39
 • Кочани 1.031, активни 320
 • Пробиштип 294, активни 94
 • Демир Хисар 148, активни 69
 • Македонски Брод 131, активни 27
 • Пехчево 87, активни 26
 • Берово 285, активни 77
 • Валандово 142, активни 49
 • Виница 287, активни 133
 • Делчево 353, активни 168 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 128, активни 82
 • Свети Николе 663, активни 195
 • Кичево 969, активни 445
 • Ресен 349, активни 135
 • Неготино 355, активни 236 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.683 теста се преку: ИЈЗ-692, ЦЈЗ Скопје-33, Авицена-0, Биотек-46, МАНУ -130, Жан Митрев (Филип Втори)-199, Систина со PCR метода -311, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-38, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-207, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -21, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 293.872 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 529
 • Гази Баба – 1.216
 • Аеродром -1.294
 • Карпош – 1.110
 • Центар – 1.083
 • Кисела Вода – 1.050
 • Ѓорче Петров – 713
 • Бутел – 454
 • Шуто Оризари – 146
 • Студеничани – 41
 • Сарај – 118
 • Арачиново -27
 • Илинден – 212
 • Сопиште – 63
 • Чучер Сандево – 92
 • Петровец –90
 • Зелениково -55
 • Странец – 149
 • Нераспределен- 172