Рекорден број оздравени во еден ден во Италија, дури 8.014

Во Италија, 8.014 пациенти се опоравиле во изминатите 24 часа, што е рекорден број за еден ден, соопштија здравствените власти.

Во меѓувреме, стапката на заболени повторно се зголеми, вкупно, речиси 215.000 луѓе се заразени со Ковид-19.

И бројот на смртни случаи вчера се зголеми, досега во Италија починале речиси 30.000 луѓе.