Рекорден број новозаразени во Мексико

 

Во Мексико во последните 24 часа забележан е најголем дневен пораст на бројот нови случаи со корона висур од почетокот на епидемијата, соопшти Министерството за здравство.

Од последниот пресек потврдени се 28.115 нови случаи, а починаа 2.789 луѓе, пренесе Ројтерс.

Вкупно во Мексико забележани се 789.780 случаи со корона вирусо, а починаа 81.877 пациенти.