Рекорден број новозаразени во Хрватска – 180

Во Хрватска денеска потврдени се 180 нови случаи со Ковид-19, што е рекорден број заразени во еден ден од почетокот на пандемијата, пренесе Индекс.

Вкупно во Хрватска има 811 активни случаи.

Во болница се 115 пациенти, а на респиратор 10.