Рекорд и во БиХ: На корона вирус позитивни 482 лица

 

Во последното деноноќие во Босна и Херцеговина потврдени се 482 позитивни на корона вирус, а починаа 11 пациенти.

Во Федерацијата новозаразени се 335 луѓе, од 1.839 тестирани.

Дисега вкупно тестирани се 175.570а позитивни биле 20.588 лица. Излечени се 16.591, а активни 3.388.

Пријавени се осум смртни случаи или вкупно 609.

Во Република Српска има 141 новозаразен, од 642 тестирани.
Пријавени се три смртни случаи.

Досега во РС потврдени се 10.731 случаи со корона вирус, а починаа 328.
Оздравеа 7.195,а тестирани се 87.035 лица.

Во Брчко регистрирани се шест новозаболени.