Рецепт за вода со краставица – ви помага да изгубите тежина и позитивно влијае на вашето здравје!


Вода на краставица стана еден од најпопуларните пијалоци за детоксикација и губење на тежината. Има здравствени придобивки, пријатен вкус и освежувачки. Во текот на летото можете да го правите секој ден, да додадете неколку коцки мраз и ќе добиете здрав напиток кој позитивно влијае на здравјето на организмот, но и на метаболизмот, варењето и слабеењето.

Еве ги сите корисни својства на водата од краставица:

 – Водата со краставица е одличен начин за хидратација на нашето тело без премногу течност.
Детоксицира, односно го чисти организмот од штетни материи.
– Незаменлив пријател и помошник во процесот на слабеење: ќе го задоволи гладот, ќе го забрза метаболизмот.
– Богат е со витамини Е, А, Б и Ц.
– Позитивно влијае на здравјето на црниот дроб
, во подобрување на циркулацијата на крвта и регулирање на крвниот притисок.
– Го стимулира производството на колаген и позитивно влијае на кожата, забавувајќи го стареењето.

Како да направите обична вода од краставици:

Измиената и излупена (или неизлупена, но органска) краставица исечкајте ја на кришки од 1-2 сантиметри. Истурете ги во бокал со вода и наполнете ги со мраз. Краставицата е лесна, па може да плови до врвот. За да го задржите уште малку, можете да го покриете со неколку коцки мраз. Оставете ја водата од краставицата да отстои преку ноќ во фрижидер. Пијте го во текот на денот.

Постојат различни варијации со вода од краставици, може да се додаде лимон, ананас, нане, ѓумбир итн.