Рецепт за традиционален турски менамен


Менемен е традиционално трусканско јадење, кое се јаде за време на ручек или вечера. Се состои од јајца, пиперки и домати и речиси има текстура на сос.

Менемен е традиционален турски специјалитет кој се состои од меки, совршено изматени јајца со домати, пиперки и кромид. Се подготвува во само една тава и е готов за дваесетина минути! Ако сакате солени, совршено изматени јајца, веројатно ќе сакате да го пробате турскиот менамен – оваа вкусна турска варијација. Еве како се прави

Состојки:

2 супени лажици маслиново масло
2 главици кромид, исечкани
1 зелена пиперка, исечкана на коцки
1-2 црвени пиперки исечкани на коцки
400 гр сецкани домати
1-2 лажички шеќер
4 јајца
1 мал китка магдонос, сецкан
6 супени лажици густ, кисело млеко
2 чешниња лук, згмечени

Подготовка:

Чекор 1
Запржете го зеленчукот:
Започнете да правите традиционален турски менмен така што прво ќе го загреете маслото во тава. Измешајте ги кромидот, биберот и пиперката. Варете додека не омекне. Додадете ги доматите и шеќерот и добро измешајте. Варете додека не се намали течноста и зачинете.

Чекор 2
Додадете ги јајцата:
За менмен, направете 4 „џебови“ во смесата од домати со дрвена лажица и искршете ги јајцата во нив. Покријте ја тавата и измешајте ги јајцата на тивок оган додека не се стегнат.

Чекор 3
Изматетекисело млеко со лук и послужете менмени:
Изматете го јогуртот со лукот и зачинете. Менемените посипете ги со магдонос и послужете ги од тавата со една лажица кисело млеко со вкус на лук. Уживајте!