Реал од 0:2 дојде до 3:2 во 99. минута!

Фудбалерите на Реал Мадрид направија голем пресврт против Алмерија и славеа триумф од 3:2 (0:2) во натпреварот од 21. коло на шпанската Ла Лига.

Почетокот на натпреварот беше интересен, бидејќи српскиот напаѓач Марко Миловановиќ играше за тимот кој од стартот беше последнопласиран во поредокот.

Уште во првата минута „Бернабеу“ беше во шок бидејќи Ларги Рамазани и донесе водство на Алмерија.

Две минути пред да се оди на големата пауза, виден е најубавиот момент во целата рунда.

По уште една грешка на Нац, Едгар Гонзалес со волеј ја упати топката од 30 метри и ги погоди самите вили од голот на Кепа Аризабалаг.

Во продолжението видовме неколку поништени голови, но започна големиот пресврт на „кралскиот клуб“.

Тоа го најави Џуд Белингем од пенал во 56. минута, а израмни Винисиус Жуниор во 67. минута.

Остануваше дилемата дали тоа го направи со рака или со рамо, но трасата беше таму.

Реал не успеа да го комплетира пресвртот до судиското надополнување, се играа дополнителни 14 минути, а потоа во 99. минута Дани Карвахал зголеми на 3:2.

Белингем повторно постигна асистенција и со тоа учествуваше во нов гол и голем триумф на Реал.