Реал Мадрид драстично ќе ги намали платите следната сезона

Шпанија – Раководството на Реал Мадрид планира да ги намали платите на играчите и директорите следната сезона, пишува „АС“. За тековната кампања, веќе е официјално објавено дека кралскиот клуб ќе ги намали платите на играчите и газдите за 10 проценти. Мрачните прогнози за недостаток на публика на трибините и во новата сезона ги натера „Лос Бланкос“ да преземат нови мерки за намалување на трошоците. Според „АС“, Сантијаго Бернабеу сака да ги намали платите за 30 проценти.

Станува збор за играчите и газдите, а платите на вработените (околу 800 лица) ќе останат исти. На пример, Серхио Рамос и Герет Бејл, кои добиваат 14,5 милиони евра нето годишно, ќе загубат по 4,3 милиони евра, проценува весникот. Буџетот за тековната сезона е 822 милиони евра, но дефицит сигурно ќе се отвори.

Очекувањата за приходи од годишни карти и билети се за 161 милиони евра и нема да бидат исполнети поради затворените трибини. Околу 109 милиони евра се наведени како што се очекуваше за пријателски натпревари и меѓународни натпревари, 180 милиони за телевизиски права и 371 милиони евра од маркетинг. Сите овие ставки се сериозно загрозени. Освен тоа што нема публика за натпреварите, не е можно да се посети музејот „Сантијаго Бернабеу“. Околу 3 милиони луѓе годишно прават турнеја низ Бернабеу со просечна цена од карта од околу 20 евра. Продавниците кои продаваат предмети се исто така затворени, кои генерираат во просек од 25 милиони по сезона.

Проблемите не се природно само во домот на Реал Мадрид. Многу големи клубови ги намалуваат трошоците во обидот да се справат со кризата. За споредба, газдите во Барселона планираат да дадат 230 милиони евра помалку за плати во новата сезона, а буџетот ќе се намали од планираните 1 милијарда евра оваа сезона на 750 милиони евра следната година.