Разбудете се, заспани убавици. Речиси е време за Мет Гала


Њујорк- Бакнеж на вистинска љубов или покана на Мет Гала? Оние кои се славни личности – и омилени кај Ана Винтур – не треба да избираат.

Ѕвездите на филмот, модата, музиката, спортот, политиката и социјалните медиуми ќе се искачат по скалите на Музејот на уметност Метрополитен, првиот понеделник во мај – 6 мај, односно – за да пијат коктели, да вечераат, да донираат и да ја видат новата изложба Sleeping Beauties: Reawakening Fashion.” Како што се приближува најголемата ноќ во модата, време е Асошиетед прес да ја издаде верзијата на нашиот годишен водич за 2024 година.

ПА КОЈА Е ПОЕНТАТА НА МЕТ ГАЛА?

Започна во 1948 година како општествено полноќна вечера, а не беше ни на Мет. Набргу  70 и повеќе години, и тоа е еден од најфотографираните настани во светот, познат по својот црвен тепих по кој се врти со глава – иако тепихот не е секогаш црвен.

Сепак, важно е да се забележи дека забавата има цел, собирање пари за Институтот за костими Мет – речиси 22 милиони долари минатата година, рекорд за одделот за самофинансирање – и започнување на годишната пролетна изложба која носи стотици илјади посетители до музејот.

Но, самиот тепих е тој што ги привлекува погледите на светот, со списокот на гости од 400 луѓе кој е предмет на бесни шпекулации до последен момент – збирка на светлечки личности што веројатно го прави најмоќниот црвен килим со славни личности по квадратен метар од која било забава во светот.

КОЈ Е ДОМАЌИН ОВАА ГОДИНА?

„Anna Wintour Me Preguntó“, можеше да пее Bad Bunny. Џенифер Лопез  додава уште една улога на нејзината напорна година. А потоа, има две ѕвезди на Марвел кои во последно време поминуваат многу време во пустината: Зендаја, која продолжи да зашеметува на црвените килими со својот изглед и Крис Хемсворт. (Хемсворт е, всушност, првпат присутен на гала. )

И, се разбира, самата Винтур.

ШТО ЗНАЧИ ТЕМАТА МЕТ ГАЛА?

Темата се врти околу „заспаните убавици“, но нема многу врска со бајките. „Заспани убавици: повторно будење на модата“, насловот на придружната изложба, се однесува на облеката од колекцијата на Институтот за костими кои биле „во сон“ и сега ќе бидат изложени, некои премногу кревки за да висат исправено да не се распаднат. Кураторот Ендрју Болтон собра 250 парчиња кои опфаќаат четири века.

Темата е придружена со кодекс на облекување – оваа година тоа е „Градината на времето“. Темата и кодексот на облекување често се толкуваат … лабаво. Значи, на крајот на краиштата, постои можност да видите Аурора на тепихот.

 

КОЛКУ ТРЕБА ДА ПЛАТАМ ЗА БИЛЕТ ЗА МЕТ ГАЛА?

Погрешно прашање. Не можете само да купите билет. Вистинското прашање е: да бидам познат или моќен и да ме поканат, колку би чинело?

ОК, АКО БЕВ ПОЗНАТ ИЛИ МОЌЕН И СУМ ПОКАНЕТ, КОЛКУ БИ ЧИНЕЛО?

Па, можеби нема да си платите. Генерално компаниите купуваат маси. Модната етикета потоа би била домаќин на посакуваните познати личности. Билетите во минатото чинеле 50.000 долари за поединец и 300.000 долари или повеќе за маса.

КАКО МОЖАМ ДА ГЛЕДАМ?

Целиот тепих може да го гледате на директен пренос на Vogue. Ако сте во Њујорк, можете исто така да им се придружите на обожавателите преку улица, зад барикади, на Петтата авенија или уште поисточно на Медисон. А АП ќе има пренос во живо на поаѓања од хотелот Марк, каде што се подготвуваат многу гала гости.

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВНАТРЕ?

Влегувајќи во музејот, гостите поминуваат покрај она што е обично неверојатно огромен цветен аранжман во фоајето, со можеби оркестар што свири во близина, и поминуваат до коктелите. Или, тие се упатуваат да ја разгледаат изложбата. Коктелите се служат околу 18 часот до 20 часот, проследено со вечера, но најпознатите – или оние кои планираат да го направат најголемиот влез – понекогаш доаѓаат (модно) подоцна.  (АП)