Расте бројот на загинати во масакрот во Краматорск – досега 50 лица

Две ракети ги погодија луѓето, главно жени и деца, кои чекаа да се евакуираат со воз во побезбедни зони


Ужасни сцени пре железничката станица во Краматорск

 

Најмалку 50 лица загинаа, а над 100 се ранети во руски ракетен напад врз железничка станица во Краматорск, источна Украина во петокот, додека цивилите се обидуваа да се евакуираат во побезбедните делови на земјата, соопшти државната железничка компанија.

Две ракети ја погодија железничка станица преполна со бегалци, соопштија украинските власти, додека регионот се подготвува за голема руска офанзива.

Павло Кириленко, гувернер на регионот Донецк, рече дека илјадници цивили биле на станицата во моментот кога ракетите го погодиле, што тој го опиша како намерен напад. Многумина од ранетите се во тешка состојба, рече тој.

„Тие сакаа да посеат паника и страв, сакаа да земат што е можно повеќе цивили“, рече тој. Кириленко објави фотографија на интернет на која се гледаат неколку тела на земја покрај купишта куфери и друг багаж.

Руското Министерство за одбрана беше цитирано од новинската агенција РИА дека ракетите за кои се вели дека ја погодиле станицата биле користени само од војската на Украина и дека руските вооружени сили немале цели во петокот во Краматорск.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека на станицата немало украински војници. „Руските сили (пукаа) на обична железничка станица, на обични луѓе, таму немаше војници“, рече тој пред финскиот парламент во видео обраќање.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ја обвини Русија за „намерен колеж“ на десетици цивили по рускиот ракетен напад врз железничката станица Краматорск.

Кулеба напиша на Твитер:

„Русите знаеја дека железничката станица во Краматорск е полна со цивили кои чекаат да бидат евакуирани. Сепак, тие ја погодија со балистичка ракета, при што загинаа најмалку 30, а беа повредени најмалку сто луѓе.

Ова беше намерен колеж. Секој воен злосторник ќе го изведеме пред лицето на правдата“.

Михаило Подолјак, клучен советник на претседателот Зеленски, го опиша нападот како „намерен чин на заплашување“.

Подолјак напиша на Твитер:

„Ударот на железничката станица Краматорск е намерен чин на заплашување.

Десетици загинати и ранети цивили. Семејства со деца кои се обидуваа да се евакуираат.

Светот мора да разбере: Русија е државен терорист. Купувањето на нејзината нафта и гас е финансирање на тероризмот“.

Градоначалникот на Краматорск, Олександер Хончаренко, изјавил дека болниците не можат да се носат со толку многу повредени. „Помеѓу 30 и 40 хирурзи е ангажирано во исто време на операции на ранети цивили“, изјави тој.

Москва негираше дека цели цивили откако ја нападна Украина на 24 февруари во, како што ја нарекува, „специјална воена операција“ за демилитаризација и „деназификација“ на нејзиниот сосед. Украина и западните поддржувачи тоа го нарекуваат изговор за неиспровоцирана инвазија.

Илјадници луѓе на железничката станица во Краматорски пред да удрат ракетите (Фото: Анадолија)

Украинските власти велат дека Русија ги регрупира силите по повлекувањето од периферијата на главниот град Киев за нова сила за да се обиде да добие целосна контрола врз источните региони Донецк и Луганск. Генералштабот на украинската војска соопшти во петокот дека руските сили се фокусирани на заземање на опколеното југоисточно пристаниште Мариупол, борби во близина на источниот град Изјум и пробивања на украинските сили во близина на Донецк.

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, го осуди „недискриминирачкиот напад“ во Краматорск. „Ова е уште еден обид да се затворат патиштата за бегство за оние кои бегаат од оваа неоправдана војна и кауза“, напиша тој на Твитер.

Додека продолжија напорите за евакуација на цивилите од истокот и југот на Украина загрозени од руски напад, жителите на областите северно од Киев, кои беа повторно заземени од украинските сили, сè уште се обидуваат да се соочат со ужасот од едномесечната окупација.

Откако западот нашироко ги осуди цивилните жртви во градот Буча како воени злосторства, Зеленски рече дека ситуацијата во Бородјанка – уште еден град северозападно од Киев – е „значително пострашна“.

Тој не понуди дополнителни детали или докази дека Русија е одговорна за цивилните жртви во градот.

Додека спасувачките тимови таму пребаруваа низ урнатините на јагленисан станбен блок со неговиот среден дел срамнет со земја, семејствата кои бараа роднини гледаа.

„Мајка ми, брат ми, сопругата на брат ми, неговите део и баба, сѐ уште се таму, како и другите луѓе кои беа таму во подрумот“, изјави жителот Вадим Загребени за Ројтерс.

Русија негираше дека целела цивили и вели дека сликите на телата во Буча биле изведени за да се оправдаат повеќе санкции и да се попречат мировните преговори.

Во Јахидне, село северно од главниот град, жителите раскажуваа како повеќе од 300 луѓе биле заробени со недели од руските окупатори во училишен подрум, а имињата на оние кои не ги преживеале суровите услови или биле убиени од војниците се испишани на ѕидот.

Во петокот, Британија му се придружи на Вашингтон во ставањето на црната листа на ќерките на претседателот Владимир Путин, додека Борел и шефицата на извршната власт на ЕУ Урсула фон дер Лајен требаше да се сретнат со Зеленски во Киев за да понудат финансиска и морална поддршка.

Блокот во четвртокот потпиша уште една рунда санкции, вклучително и ембарго за јаглен со 120-дневен период на прекин, што го бара Германија, и рече дека следната ќе разгледа забрана за увоз на нафта. (Ројтерс)