Расте бројот на мртви во Велика Британија, починаа уште 739 лица

Бројот на починати од корона вирусот во Велика Британија во болниците и домовите за стари лица порасна за 739, на вкупно 27.510, соопштија здравствените власти.

Бројот ан починати е поголем од вчера кога починаа 674, пренесе Ројтерс.

Британија со вкупно 27.510 починати е втора најтешко погодена земја во Европа по Италија.