Растат сомнежите за наследничката на Меркел

Германија – Патот на Анегрет Крамп-Каренбауер да ја наследи Ангела Меркел како германската канцеларка се чинеше јасен кога ја замени како лидер на владејачките христијански демократи (ЦДУ) минатиот декември.

Десет месеци подоцна, членовите на нејзината партија расправаат дали АКК, како што е позната, е вистинската личност да ја води најмоќната земја и најголемата економија на Европската Унија.

По голем број јавни гафови, вклучително и потсмевањето со трансродови лица во карневалски говор, нејзиниот рејтинг се намали. Додека таа ја води ЦДУ, претрпе загуби на изборите за Европскиот парламент во мај и имаше мешан успех на регионалните избори.

Високи лидери на ЦДУ велат дека Крамп-Каренбауер сè уште има време да се докаже. Таа и Меркел велат дека канцеларката ќе го истера мандатот, кој завршува во 2021 година, давајќи му на ЦДУ повеќе од една година да избере кандидат.

Но со сомневања кои растат дали е соодветно АКК да биде канцелар, еден висок политичар на ЦДУ изјави за Ројтерс: „Прашањето за канцелар не е решено“.

Влоговите се големи. Неуредната транзиција на моќта би ризикувала да ја дестабилизира Германија по една деценија економска експанзија под Меркел, која со години е највлијателниот шеф на влада во ЕУ, помагајќи во водењето на блокот низ повеќе кризи.

Понатамошната политичка неизвесност во Германија, најважниот извор на финансирање на ЕУ, ќе биде голема загриженост за многу други земји членки на ЕУ кои бараат единство и сигурни, предвидливи сојузници кога може да биде поткопана со заминувањето на Велика Британија.

Крамп-Каренбауер (57) сè уште е во пол-позиција да стане кандидат на ЦДУ за канцелар бидејќи улогата традиционално се предава на шефот на партијата.

Поранешната премиерка на покраината Сарланд во Западна Германија, го доби партиското раководство на 7 декември минатата година. Како протеже на Меркел, таа се сметаше како прифатлива во ЦДУ, а од јули е и министер за одбрана.

Но младинското крило на ЦДУ и сестринската партија ЦСУ, која е дел од коалициската влада на Меркел, изразија резервираност за неа и сега велат дека сакаат гласање на членовите за тоа кој треба да биде следниот кандидат на конзервативниот блок како канцелар.

ЦДУ може да разговара за тоа на својот годишен конгрес следниот месец.

Дури и блиските поддржувачи на Крамп-Каренбауер приватно изјавија за Ројтерс дека страда од губење на довербата по крштевањето како партиски претседател.

Таа беше критикувана широко во март за исмевање на левичарите во Берлин како „лате макијато“ бидејќи сакале родово неутрални тоалети и беше исмејувана во февруари за обраќањето на високо профилната средба на ЦДУ кога рече социјалдемократи.

Крамп-Каренбауер ги изненади гледачите предлагајќи ѝ на водителката на ТВ-шоу дека таа можеби ќе треба да поддржи подобар кандидат за канцелар, и се соочи со критики, откако ги отповика правилата за изразување на интернет-мислења пред изборите, како одговор на видеото на Јутјуб, кое е критично за ЦДУ.

„Сите грешиме, тоа не е проблемот. Таа направи неколку грешки кои може да се избегнат“, рече висок функционер на ЦДУ, кој зборуваше под анонимност заради чувствителноста на ова прашање.

Официјалниот претставник рече дека тој сè уште ја поддржува, но додаде: „Во првите недели (на функцијата), Германците погледнаа некого и размислуваа: ‘Дали да ѝ веруваме, ја сакаме или не?’ Еднаш кога ќе се одлучат, потоа е тешко“.

Анкетата за јавното мислење за списанието „Шпигел“ овој месец покажа дека Крамп-Каренбауер имала само половина од поддршката од минатиот декември и дека само 29 отсто од германските гласачи сега сакаат таа да има поважна улога. Анкетата објавена од „Билд“ на 5 октомври покажа дека околу 63 отсто од гласачите сметаат дека таа е непогодна за работата на канцеларот и само 11 отсто ја поддржуваат.

Нејзиниот главен ривал за партиското раководство минатата година, политичарот ветеран Фридрих Мерц, кружи наоколу. Тој телефонирал околу партијата за да ја оцени неговата поддршка, рече еден партиски извор.

Откако се осврна на „грешките“ направени од Крамп-Каренбауер, тој за младинското крило на конзервативците изминатиот викенд изјави: „Можам да разберам дека ќе има дискусија за тоа како напредуваат работите, за тоа како треба да се донесат понатамошни кадровски решенија… Ако ме сакаш на бродот, тогаш јас сум на бродот!“

„Билд“ ги наведе Мерц, министерот за здравство Јенс Шпан и лидерот на ЦСУ, Маркус Зодер, како можни кандидати за конзервативни кандидати за канцелар. Армин Лаше, премиер на државата Северна Рајна-Вестфалија, беше уште еден потенцијален кандидат кој му беше споменат на Ројтерс од повеќе извори на ЦДУ.

Крамп-Каренбауер може да има корист ако Меркел го скуси нејзиниот мандат како канцелар бидејќи нејзините ривали ќе имаат помалку време да се подготват за избори, но таа одби да побара од неа да се повлече порано.

АКК може да има корист ако социјалдемократите (СПД) се повлечат од коалициската влада подоцна оваа година принудувајќи нови избори и евентуално да го забрзаат крајот на мандатот на Меркел како канцелар.

„Колку подолго Меркел останува канцелар, толку повеќе ќе исчезнат изгледите на Крамп-Каренбауер“, рече висок функционер на ЦДУ. (Ројтерс)