Рамиз Мерко позитивен на Ковид-19

Градоначалникот на Општина Струга Рамиз Мерко е позитивен на Ковид-19 и хоспитализиран Инфективната клиника во Скопје.

Од локалната самоуправа во Струга потврдиле дека Мерко синоќа сам заминал во Скопје и по извршениот преглед бил примен на Клиниката за инфективни болести.

Во Струга вчера беа регистрирани двајца новозаразени со корона вирус, а активни случаи во оваа општина се 142. Вкупниот број заразени во Струга од почетокот на пандемијата е 547.