Ракитиќ ја отфрли можноста да премине во Манчестер Јунајтед

Играчот од средниот ред на Барселона, Иван Ракитиќ, кој има намера да го напушти клубот, го отфрли предлогот на Манчестер Јунајтед, јавуваат медиумите на Островот.

Главната причина за тоа била неподготвеноста на хрватското семејство да се пресели во англискиот град. Попретпочитани дестинации за нив се градови како Париз и Милано.

Каталонците решија да се обложуваат на помлади играчи, а играчот од средниот ред размислува за опциите да ја продолжи кариерата во другите клубови.

Триесет и едно годишниот хрватски репрезентативец има договор со Барселона до 2021 година.