Путин размислува да побара помош од 100.000 војници од Северна Кореја

Според извештаите на провладините руски медиуми, Москва за врозврат би озбезбедила енергија и жито за Северна Кореја


Северна Кореја има милионска војска (Фото: АП)

 

Владимир Путин размислува да се обрати до севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун за помош во неговата инвазија на Украина и е подготвен да понуди енергија и жито во замена за 100.000 војници, според извештаите во Русија.

Северна Кореја јасно стави до знаење преку „дипломатски канали“ дека покрај обезбедувањето на градежниците за поправка на воените штети, таа е подготвена да обезбеди и огромна борбена сила во обид да ја сврти рамнотежата во корист на Москва, објави новинската агенција Регнум.

Тие ќе бидат распоредени во силите на сепаратистичката Народна Република Донецк [ДПР] и Народна Република Луганск [ЛПР], кои Пјонгјанг неодамна ги призна како независни земји.

„Земјата е подготвена да префрли до 100.000 свои војници во Донбас“, се вели во извештајот на про-Кремљ новинската агенција. „Пјонгјанг ќе може да ги префрли своите тактички единици во Донбас.

За возврат, жито и енергија ќе бидат доставени до погодената економија на Ким.

Водечкиот експерт за одбрана во Москва, резервниот полковник Игор Коротченко, изјави за руската државна телевизија: „Не треба да се срамиме да ја прифатиме раката што ни ја подаде Ким Џонг-ун“.

Коротченко, главен уредник на руското списание „Национална одбрана“ на каналот „Россија 1“, рече: „Постојат извештаи дека 100.000 севернокорејски доброволци се подготвени да дојдат и да учествуваат во конфликтот“.

Тој беше оспорен од другите водители на пропагандниот канал дали тие би можеле да бидат волонтери од Северна Кореја каде што е потребна целосна послушност.

Но, тој рече дека севернокорејскиот народ е „отпорен и не баран“ и „најважно е дека се мотивирани“. Тој им рече на гледачите: „Не треба да се срамиме да ја прифатиме раката што ни ја подаде Ким Џонг Ун. Ако севернокорејските доброволци со нивните артилериски системи, богатото искуство со контра-батериско војување и системи со повеќекратно лансирање ракети од голем калибар, произведени во Северна Кореја, сакаат да учествуваат во конфликтот, ајде да му дадеме зелено светло на нивниот доброволечки импулс“.

Полковникот уште додаде: „Ако Северна Кореја изрази желба да ја исполни својата меѓународна должност да се бори против украинскиот фашизам, треба да им дозволиме“.

Во меѓувреме, Русија треба да го прекине учеството во меѓународните санкции против режимот на Ким, тврди Коротченко.

Врските меѓу Русија и Северна Кореја датираат од 1948 година, кога Советскиот Сојуз стана првата земја што официјално ја призна ДНРК. За време на Корејската војна, Корејската народна армија беше поддржана од СССР.

Односите меѓу двете земји продолжија и по распадот на Советскиот Сојуз, при што Владимир Путин им даде поголемо значење кога беше избран за претседател во 2000 година. Ким Јонг Ун ја прифати поканата да ја посети Русија во 2015 година, а двајцата се сретнаа на руска почва во Владивосток – во 2019 г.

Кога Путин ја започна својата инвазија во Украина на 24 февруари, Северна Кореја беше една од петте земји што гласаа против резолуцијата на Обединетите нации за осуда на инвазијата.

Северна Кореја, исто така, стана третата земја што ја призна независноста на отцепените региони во источна Украина – територија што ја зазедоа руските сили за време на инвазијата.

Украина реагираше со прекин на сите дипломатски врски со Северна Кореја.

Последниве два месеци Русија се обидува да ги зајакне силите на првата линија со регрутирање затвореници во замена за откажување од нивните затворски казни.

Тоа се случува кога руската инвазија на Украина влегува во својот шести месец, иако Москва очекуваше да го заземе Киев за неколку дена. Наместо тоа, силите на Путин се најдоа во долготраен конфликт со жестоката украинска одбрана, при што предвидувањата наведуваат дека руските жртви ќе изнесуваат десетици илјади.

Полковникот Коротченко е познат по неговата жестока про-Путин реторика.

Неодамна тој го повика Путин да го бомбардира Киев со крстосувачка ракета „Калибр“ на која пишува „Хаста ла виста бебе!“ за време на која било проштална посета на Борис Џонсон – не за да се „убие“ британскиот премиер, туку како демонстрација на сила.

Русите не треба да чувствуваат „срам“ од нивната амбиција да ја уништи Украина како независна држава, рече тој неодамна. Таквата цел е „апсолутно здрава“, рече тој.

„Тука беше кажано дека Русија се обидува да ја избрише Украина од геополитичката карта на светот“, рече тој. „Не е баш тоа. Ние го бришеме антирускиот проект од геополитичката карта на светот…“

Украина „никогаш не постоела“ како навистина независна држава во минатото, лажно тврдеше тој. „Тоа е вештачка ‘формација’ која се роди благодарение на националната политика што ја водеа болшевиците по 1917 година“, рече тој.

Нејзината политичка елита „нема право да постои од аспект на националните интереси на нашата земја“. (Дејли меил)