Путин одлучил да оди на Киев и да го заземе Харков


 

Рускиот претседател Владимир Путин, по неуспехот на украинската контраофанзива, ја „почувствува слабоста“ на Украина и е „подготвен да оди до победа“, вклучително и повторно обид да го заземе Киев и да го заземе Харков, изјавија извори блиски до претседателската администрација за независниот руски медиум „Медуза“.

„Доколку е потребна мобилизација, тој ќе ја објави. Ако е неопходно уште повеќе да се префрли економијата на воена основа, тој ќе го направи. Тој го следи принципот“, објасни еден од соговорниците на медиумот.

Кремљ смета дека заземањето на Харков е „реална цел“, по што војната може постепено да заврши. Пред ова, Путин постојано повторуваше дека за да се запре редовното гранатирање на регионот на Белгород, неопходно е да се создаде „санитарна зона“ околу него. Рускиот регион се гранатира токму од Харковската област на Украина.

Високите безбедносни службеници се убедени дека руската армија е способна да го заземе Харков, но понатамошното напредување подлабоко во Украина е „тешко“, вели изворот на „Медуза“ меѓу „руските елити“. „Симболично и ова е победа. Град со еден милион жители, каде што има големо население што зборува руски“, истакна соговорникот.

Сепак, засега ниту еден од изворите на „Медуза“ нема информации дека одлуката за напад на Харков е донесена. Можеби ова бара нов бран на мобилизација, но „речиси сè е подготвено подолго време, се работи само за ситуацијата на фронтот“, забележуваат соговорниците.

Руските власти планираат во блиска иднина да мобилизираат најмалку 300 илјади луѓе за да започнат операција за опкружување на Харков, соопштија претходно извори на медиумот „Вестк“. Според еден од нив, „никој не сака да го претвори вториот по големина град во Украина во втор Мариупол“, така што „има идеја“ да се направи приказ на тоа како Русите „знаат како да се борат на цивилизиран начин“.

Регионот Харков беше делумно окупиран од руските трупи по целосна инвазија. Во септември 2022 година, украинските вооружени сили започнаа контраофанзива и ги ослободија повеќето градови и села во регионот.