Путин е подготвен да му испрати воена помош на Лукашенко

Путин досега внимателно ја следеше ситуацијата во Белорусија, но сега како да го поминува прагот (Фото: Тасс)

Кремљ вели дека военатата и друга помош за белорускиот авторитарен лидер ќе биде испратена ако ескалира ситуацијата со демонстрантите

 

Владимир Путин изјави дека Кремљ е подготвен да обезбеди воена или друга помош за спроведување на законот на авторитарниот лидер на Белорусија, Александар Лукашенко, но додаде дека ситуацијата тоа сè уште не го бара.

Во забелешките што ќе ги алармираат лидерите на ЕУ, кои го повикаа Лукашенко да преговара со опозициското движење наместо да се обиде да го уништи, Путин рече дека ќе му испрати поддршка на Лукашенко, ако ескалира состојбата во Белорусија.

„[Лукашенко] ме замоли да формирам одредена резерва на сили за спроведување на законот и јас го сторив тоа. Но, исто така се согласивме дека тие нема да се користат доколку ситуацијата не излезе од контрола“, рече Путин во интервју за руската државна телевизија.

Путин не даде детали за бројот на вклучените лица или од какви агенции за спроведување на законот потекнуваат. Досега Лукашенко екстензивно ги користеше своите единици на полицијата за немири, како и внатрешните трупи и одредени единици на специјалните сили.

Лукашенко јавно го праша Путин за можноста за руска воена интервенција во земјата, опишувајќи ги неодамнешните протести против неговото владеење како дел од заговорот на НАТО за отсекување на Белорусија.

Во четвртокот тој ги обвини соседните земји за започнување „хибридна војна“ против Белорусија, тврдејќи дека Полска планира да заземе дел од нејзината територија. Минатата недела Лукашенко ја стави војската во целосна борбена готовност на западните граници на Белорусија.

Досега се чини дека Кремљ не ги купуваше овие тврдења, но Путин рече дека Русија, која е технички дел од унијата со Белорусија, „ќе ги исполни сите свои обврски“ доколку ситуацијата се промени.

„Нема потреба да се прави тајна. Постојат релевантни написи кои велат дека сите земји-членки на овие организации, вклучително и земјата на унијата, треба да си помагаат едни на други во заштитата на суверенитетот, надворешните граници и стабилноста“, рече Путин.

Во средата вечер, авион кој се користи за превоз на високи функционери од руските безбедносни служби на Русија, слетал во Минск по втор пат за една недела. Кремљ рече дека нема информации за тоа кој бил во авионот или какви консултации може да се случат.

Премиерот на Полска, Матеуш Моравјецки брзо ги осуди коментарите на Путин. „[Полската] влада ја повикува Русија веднаш да се повлече од плановите за воена интервенција во Белорусија под лажен изговор за ‘враќање на контролата’ – непријателски чин, кршење на меѓународното право и човековите права на белорускиот народ, кој треба да биде слободен да одлучува сопствената судбина“, напиша тој на Твитер.

Во четвртокот, Лукашенко рече дека е подготвен за дијалог со „работнички колективи, студентски колективи… и земјоделци“, но не и со водачите на протестите. „Не непријателските лица што шират бес, шетаат по улиците и викаа дека сакаат дијалог. Тие не сакаат никаков дијалог. Никој од властите не седи со улични демонстранти“, рече тој според белоруската државна новинска агенција.

Кремљ држеше внимателна линија во одговорот на настаните во Белорусија, но се чини дека Путин реши да го поддржи Лукашенко засега, нудејќи економска поддршка, како и потенцијални трупи на теренот. Во четвртокот Лукашенко изјави дека разговарал со Путин за рефинансирање на една милијарда американски долари белоруски долг кон Русија, а договорот може да биде готов наскоро. Белоруската рубља се лизна брзо во текот на изминатата недела поради политичката неизвесност. (Гардијан)