Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

Косово – Во Косово вчера не е регистриран ниту еден нов случај на заразен од новиот коронавирус по извршените 138 тестирања, додека истиот ден се потврдени четири случаи на лица кои ја пребродиле болеста и ниту еден починат, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението на Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК), објавено синоќа, ова е првпат во едно деноноќие да нема ниту еден официјално потврден случај на заболен од Ковид-19, откако на 13 март беа откриени првите две лица носители на новиот коронавирус.

Согласно последните податоци, бројот на лица кои имале позитивни резултати на тестирањата од почетокот на пандемијата останува 1.032, додека вклучително вчерашните четири, според методите на Светската здравствена организација, бројот на излекувани достигна 789. Починати од новиот коронавирус се 29 лица, од кои последниот случај беше на 12 мај.

Во Косово моментно официјално како активни случаи на заболени од Ковид-19 се водат 214 лица.

Во лабораторијата за микробилогоија на ИШПК досега се извршени вкупно 13.262 тестирања на лица за кои постоело сомневање дека се носители на новиот вирус.