Прв случај на новиот коронавирус во Србија

Фото: Б. Грданоски

Србија– Еден 43-годишен маж од Суботица е првиот пациент во Србија кај кого е докажано присуство на новиот коронавирус, јавуваат српските медиуми.

Тој во моментов е во изолација, а „Блиц“ јави дека има температура од 37,4 и се чувствува добро.

Весникот наведува дека човекот неодамна дошол од Унгарија.

Тој пријавил симптоми слични на Ковид-19 по што му се земени примероци и нивната обработка во лабораторијата на Институтот „Торлак“ покажала дека пациентот е позитивен на новиот коронавирус, објави „Новости“.