Протести и во Мадрид против карантинот

 

Демонстрантите во некои посиромашни области на Мадрид, кои се соочуваат со блокада за да се спречи зголемената стапка на инфекција со Ковид-19, излегоа на улица во неделата и повикаа на подобри здравствени услови и се жалат на дискриминација од страна на властите, пренесува Ројтерс

Регионалната влада на Мадрид во петокот објави дека движењето меѓу и во рамките на шест области во кои живеат околу 850.000 луѓе ќе биде ограничено од понеделник, иако луѓето сè уште ќе можат да одат на работа.

Мерките за заклучување претежно применуваат области со помал приход и со поголемо имигрантско население. Во неделата се одржаа мирни протести 12 од 37 погодени области.

Околу 600 луѓе демонстрираа во јужниот округ Валекас, кој има највисоки стапки на инфекции во главниот град на Шпанија – околу половина од оној на Чембери, богата област на северот на градот, според податоците на регионалната влада.

„Ние сакаме соодветни мерки за да нѐ заштитат во овие области на работничката класа. Немаме медицински центри. Многу луѓе немаат договор за работа за да можат мирно да одат во карантин “, рече Ванеса, демонстрант, кој живее во Валекас.

Валекас не е гето, скандираа демонстранти.

Тие исто така повикаа на оставка на регионалната лидерка во Мадрид, Изабел Дијаз Ајусо, која привлече критики за изјавата оваа недела „начинот на живот на имигрантите“ е делумно виновен за зголемувањето на случаите.