Пропадна трансферот на Спалети во Милан

Лучијано Спалети, најверојатно, нема да стане главен тренер на Милан, јавуваат италијанските медиуми.

Според „Кориере дела Сера“, Милан и Спалети претходно договориле договор со плата од седум милиони евра годишно. Сепак, трансферот нема да се случи, бидејќи тренерот е врзан со договор со Интер, и покрај отказот. Договорот важи до 30 јуни 2021 година.

Стручњакот не сака да го раскине договорот без да плати казна. Интер, пак, нема намера да му плати обештетување.

Поради ваквиот развој на настаните, Милан се префрли на Стефано Пиоли, кој стана главен кандидат за тренерската функција.

Педесет и тригодишниот Пиоли исто така претходно тренер на Интер, работел и со Лацио, Болоња, Парма, Киево, Палермо, Сасуоло. Негов последен клуб беше Фиорентина.

На Милан не му оди како што посакуваат раководството и навивачите. Тимот го зазема 13.место во Серија А со само три победи и четири порази.