Проѕирниот фустан се враќа како тренд : Бидете храбри како Ријана

САД- О ла ла! Без оглед колку пати ѕвездата ќе се појави со проѕирен и провокативен изглед на црвениот ќилим, јавноста реагира со подигнати веѓи и отворена уста.

Оваа сезона на доделување награди, од Златните глобуси до Греми, имаше особено голем избор на тоалети кои го откриваат телото на славните дами, со поголем или помал успех. Зошто проѕирниот фустан се врати во 2020 година, по повеќе од пет години откако Ријана го облече проѕирниот фустан со кристали Сваровски кога беше прогласена за модна икона?

Гвинет Палтроу беше актуелна со проѕирната тоалета на Фенди  со карнери, на доделувањето на Златните глобуси, која го откриваше дијамантскиот ѓердан на Булгари.Името на Џенифер Анистон стана најпребаруван термин на доделувањето на наградите на еснафот , делумно затоа што нејзината бела едноставна сатенска тоалета на Диор имаше обожаватели. И sвездите на Греми, вклучувајќи ја и Лизо во тоалета на Ателје Версаче со кристали и на Бебе Реџа – беа бум.

Но, пред овие sвезди да покажат кожа со изборот на гардероба, Ријана го направи прва во  2014 година на CFDA Fashion Awards, кога таа беше соодветно почестена со наградата Fashion Icon.

Колекција на Џејсон Ву на Модната недела во Њујорк

„Изгледот на Ријана е суштински изглед“, вели Рајни Rajак, моден директор на Алур.

И онлајн купувачите го преземаа трендот од црвениот ќилим и од ревиите на Том Форд и на Џејсон Ву од Модната недела во Њујорк. Минатиот месец, во однос на истиот период лани, пребарувањата за производи „едноставна“ и „проѕирна“ се зголемија за повеќе од 150% на веб-страницата за купување ShopStyle.com.

Потребно е одреден вид на доверба да се носи облека што може да прикаже интимни пеги, целулит, долна облека или дури и брадавици. Но, познатите личности и брендовите помогнаа во ширењето на движењето на позитивноста на телото што резонира во модата.

„Покажете го своето тело, чувствувајте се добро, знаете што мислам?“ изјави Реџа на Греми.