Продолжува потрагата по Џулијан Сандс со хеликоптери и беспилотни летала


САД- Продолжува потрагата по англискиот актер со холивудска кариера Џулијан Сандс кој исчезна откако тргна на планинарење на планината Балди во Јужна Калифорнија.

Сопругата на актерот, Еугенија Читковиц, со која тој се ожени во 1990 година, во петокот го пријавила како исчезнат.

Одделот на шерифот Сан Бернардино во четвртокот објави дека спасувачите сè уште трагаат по  актерот, кој моментално живее во Северен Холивуд, а се верува дека исчезнал во областа Балди Боул на планината Болди.

Спасувачите се обидуваат да го пронајдат преку преку мобилниот телефон.

„Беа обиди за дополнителни телефонски пингови од добавувачот на мобилниот телефон, но беа неуспешни, поради недостаток на мобилна услуга и најверојатно прекин на напојувањето на мобилниот телефон“, се вели во соопштението на одделот.

„Пингот преку оперативниот систем Apple iPhone на Сендс, од 14 јануари 2023 година, обезбеди можна локација на една од патеките што водат до врвот на планината Балди. Оваа област беше проверена од копнени трагачи и со хеликоптер.

„Копнените и воздушните трагачи не беа во можност да лоцираат докази во оваа област што би помогнале во лоцирањето на г-дин Сандс“.

Според одделот, потрагата е отежната од „ризиците од лавина и условите на патеката“ што барало копнени екипи да бидат извлечени од планината.

„Сепак, потрагата продолжува со хеликоптери и беспилотни летала кога временските услови дозволуваат“, додаваат од одделот. „Дополнителни копнени пребарувања ќе бидат закажани кога ќе се подобри времето, а тоа е безбедно за нашите спасувачки екипи.

Одделот на шерифот ги повикува сите да се држат настрана од таа област.

„Тоа е исклучително опасно дури и за вештиот планинар. Моменталните временски услови и малата покриеност на облаците го отежнуваат распоредувањето на ресурсите во таа област кога планинар исчезнува. Кога ќе ги распоредиме ресурсите, времето игра огромен фактор за тоа какви ресурси може да користи“.

Семејството на актерот наведе дека планините се една од неговите најголеми страсти.

Тие споделија слики што му ги испратил на својот внук, а кои го прикажуваат како се искачува на планината Вајсхорн во Швајцарија во септември. На фотографијата објавена преку The Independent во четвртокот, Сендс се насмевнува додека се искачува по планината. Во друга, тој седи на врвот и ужива во пијалок.

Еден пријател додаде дека актерот од „Соба со поглед“ е „бајронски романтичар и авантурист кој е привлечен кон крајностите на природата, уживајќи во слободата на планините“.

Во 2020 година, Сендс, кој глумеше во мноштво филмови, изјави за Гардијан дека неговото „најсреќно“ место е „блиску до планински врв во славно студено утро“.