Проценка на НАТО: Русија нема сили за нова офанзива


На Русија ѝ недостигаат муниција и војници потребни за да започне нова голема офанзива во Украина, изјави синоќа неименуван висок функционер на НАТО за Ројтерс.Говорејќи пред  клучниот самит на НАТО во Вашингтон, функционерот им рече на новинарите дека Русија претрпе „многу тешки“ загуби додека се обидува да профитира од ограничените територијални придобивки.

Новата руска офанзива во мај во североисточниот регион Харков практично престана, но руските трупи продолжуваат да вршат притисок во регионот на Доњецк, обидувајќи се да го заземат клучниот град Часив Јар.

„Она што тие се принудени да го направат е да испраќаат  неискусни војници, да одат напред за да постигнат нереални цели“, рече претставникот.

„За да се одржат вистинските офанзивни операции, мислиме дека Русија ќе мора да обезбеди значителни резерви на муниција надвор од она што веќе го добива од Иран и Северна Кореја“, истакна претставникот, додавајќи дека ќе биде неопходен и нов бран на мобилизација.

Додека Иран ѝ достави на Русија беспилотни летала „Шахед“ кои се користат за напади врз украинските градови и инфраструктура, Северна Кореја наводно и испорачала на Русија балистички ракети и милиони артилериски гранати, па дури и испратила воени инструктори во земјата.

Според извор од НАТО, одбраната на Украина е значително подобрена, иако и таа трпи големи загуби. Ќе биде потребно извесно време пред Киев да акумулира доволно ресурси за да започне своја контраофанзива, истакна официјалниот претставник.

Војската на Украина се најде во тешка позиција на почетокот на оваа година поради доцнењето на американската помош. Претседателот Володимир Зеленски минатата недела рече дека иако американскиот Конгрес конечно го одобри пакетот помош од 61 милијарда долари, воената опрема пристигнува многу бавно во Украина. Шефот на државата рече дека во овој момент не е соодветно да се зборува за украинската контраофанзива бидејќи Киев мора да се фокусира на заштита на тоа што го има. Секој напад против руските сили ќе биде возможен кога ќе пристигне доволно оружје, додаде тој.