Пробав 5 вина розе на славни личности и само еден  од нив вредеше повторно да се испие

Пробав розе вина од Бред Пит, Џон Леџенд, Камерон Дијаз, Сара Џесика Паркер и Пост Мелоун


Прво, збор од нашиот сомелиер за пиење розе во есен и зима

Џејкобс рече дека треба да одлучиме какво вино пиеме врз основа на тоа што планираме да јадеме – а не според сезоната.

„[Розето е] многу добро за аперитив, освежува, навистина не заситува, туку е лесен“, рече таа, објаснувајќи дека го поттикнува апетитот наместо да го заситува. Таа препорачува да го комбинирате со сирење или морска храна.

Сепак, тоа не е добро комбинирано со јадења од црвено месо или чорби, што можеби е причината зошто е лажно означено како „летно“ вино, според Џејкобс. Но, таа ми рече дека можам „апсолутно“ да пијам розе во есен или зима. И кај мене дома нема сезонски ограничувања за чамци и даски за сирење, па мислам дека ќе имам.

Миравал (Бред Пит и поранешна Анџелина Џоли)

Се чини дека Бред Пит и Анџелина Џоли се сопнале во бизнисот со вино кога го купиле имотот Миравал во Прованса во 2008 година.

Историјата на производството на вино на имотот претходи на сопственоста на Бранџелина; Американскиот винар Том Боув, кој го поседуваше од 1992 година додека не го продаде на славната двојка, беше заслужен за подмладување на лозите на Миравал, според Vanity Fair. Откако го купија имотот, Пит и Џоли ја продолжија традицијата на производство на вино, лансирајќи го Миравал, именуван по имотот, во 2013 година.

Откако нивниот развод беше финализиран, Џоли го продаде својот удел во имотот во 2021 година за неоткриена сума. Следната година, Пит ја тужеше својата поранешна сопруга, велејќи дека таа ја направила продажбата без претходно да го извести – што беше спротивно на договорот што Пит вели го договориле претходно.

Според мислењето на Џејкобс, розето на поранешната двојка, која чини околу 28 долари по шише, не вреди да се оди на суд. Веб-страницата вели дека виното има „вкусни ноти на цитрус“, но Џејкобс ги идентификувала цветните ноти поизразено на непцето и не го сметала вкусот за паметење.

Тешко беше да се идентификуваат и вкусните ноти на Миравал, но ми беше полесно да ги завршам од некои од очигледно покиселите вина во нашата постава, па затоа бев подарежлив со мојот резултат од Џејкобс само за оваа голтка.

Миравал беше моето второ омилено вино во нашата постава. Ми беше лесно за пиење и мислев дека вкусот е суптилен, но присутен.

Авалин (Камерон Дијаз)

Камерон Дијаз изјави за Harper’s Bazaar дека таа и нејзиниот деловен партнер Кетрин Пауер отишле во Европа и тропнале на буквално и метафорични врати за да најдат винари кои се подготвени да направат органско, „чисто“ вино со нив. Тие потоа помогнаа да се усовршат мешавините и ја лансираа својата компанија во 2020 година.

Авалин розе (24 долари по шише) имаше препознатлив нос и непце од јагода. Финишот е полн и вкусен, а кога го истражував виното по дегустацијата, не бев изненаден кога дознав дека Дијаз и Пауер користат органско грозје (и без адитиви) во сите нивни вина.

Ми требаа неколку голтки Авалин откако испив други вина за да сфатам дека тоа е толку различно од секое друго вино во нашата постава. Има уникатен вкус што го ценев повеќе од неговите конкуренти, кои понекогаш имаа повеќе вкус на шилеста вода.

Авалин розе на Камерон Дијаз победи затоа што неговиот вкус и цел беа јасни

По два круга на дегустација на рози од познати личности за да го усовршиме нашиот рејтинг, да ги прекинеме врските и да бараме ноти за вкус, единственото розе што и Џејкобс и јас би размислиле да го купиме за себе е Авалин.

Како и многу познати личности чии вина ги дегустирав, влегов во процесот како едноставно страствен консумент на розе, минимално образован за дегустација и мешање на вина. Но, знам дека сакам освежителни розе кои не се без вкус, дури и ако тие вкусови се суптилни.

Од моја перспектива, повеќето од овие вина го жртвуваа вкусот за суптилност, така што нивните обожаватели (кои можеби се или не се потрошувачи на вино) можат лесно да уживаат во нив. Има смисла од деловна перспектива. Но, јасната цел на Дијаз победува – тоа е органски, јагоден триумф на розе во споредба со четирите други прилично просечни шишиња.