Принцот, судијата, Граѓаните на Рајхот и обидот за пуч во Германија

Меѓу уапсените е и принцот Хајнрих XIII, потомок на старо благородничко семејство, и поранешна пратеничка од АфД. Демократијата мора да се одбрани, велат властите


 

Тоа е најголемиот удар досега врз сцената на таканаречените Граѓани на Рајхот: рано наутро во средата, федералните и покраинските безбедносни власти во Германија презедоа акција против осомничените членови на групата за која се вели дека планирала насилно рушење на политичкиот систем во државата.

За време на рацијата, специјалните единици претресоа повеќе од 130 имоти во единаесет сојузни покраини, како и во Кицбил во Австрија и во италијанскиот град Перуџа. Сојузниот јавен обвинител води истрага поради сомнение дека е формирана терористичка организација. Според соопштението на агенцијата, уапсени се 25 осомничени членови или поддржувачи на групата. Се вели дека 22 од уапсените се членови на терористичка организација, од кои двајца водачи.

Според информациите, се вели дека членовите на групата планирале „да го надминат постојниот државен поредок во Германија и да го заменат со свој облик на владеење, кој веќе е развиен во контурите“. Се вели дека тие, исто така, размислувале за „употреба на воена сила и насилство против државните претставници“ и „извршување убиства“.

Се вели дека групата следела конгломерат од митови и приказни за заговор од Граѓаните на Рајхот, како и идеологијата Канон. Тие беа убедени дека Германија е управувана од тајно друштво познато како „длабока држава“. Според идеологијата, „Сојуз“ на влади, разузнавачки служби и војска на други држави планирал напад врз оваа „длабока држава“ во блиска иднина.

Сојузниот министер за правда Марко Бушман ја оправда рацијата во сцената на Граѓаните на Рајхот со сомневање за терористички напад. „Демократијата е одбранбена: Од утрово се одвива голема антитерористичка операција“, напиша на Твитер политичарот на Либералната партија. Јавниот обвинител истражува осомничена терористичка мрежа од буржоаското милје на Рајхот. „Постои сомнеж дека бил планиран вооружен напад врз уставните органи“.

Слична изјава за обемната операција даде и пратеничката група на СПД. „Нашата демократија беше, е и ќе остане одбранбена“, рече парламентарната секретарка Катја Маст. „Нашите вредности мора да се бранат одново секој ден“, рече пратениачката. „Постојат сили кои секојдневно работат на поткопување на нашата демократија. И нашата уставна држава мора и може да се брани од ова.

Во средата наутро, федералното обвинителство приведе 25 лица од таканаречената сцена на Граѓаните на Рајхот во текот на рацијата. Околу 3.000 службеници се распоредени во единаесет сојузни држави, рече портпаролката на властите во Карлсруе. Таа ги обвинува обвинетите дека подготвиле уривање на државата.

Полицијата во рацијата во Берлин

Според истрагите на сојузниот јавен обвинител, Граѓаните на Рајхот сакале да се борат против државните институции кои останале по нападот на „Сојузот“ со таканаречените „компании за домашна безбедност“. Во своето планирање, групата исто така прифати смртни случаи „барем со одобрение“.

Според државниот обвинител, членови на здружението се осомничени и дека правеле подготовки „за насилен напад во германскиот Бундестаг со мала вооружена група“.

Според државниот обвинител, „воената рака“ на групата вклучувала и поранешни војници на Бундесверот. Според безбедносните кругови, имало и членови на специјалната единица на Бундесверот „Специјални сили на командоси“ (КСК). Државниот обвинител обвинител вели дека во октомври оваа година членовите на групата ги прегледале касарните на Бундесверот во Хесе, Баварија и Баден-Виртемберг „за сместување на сопствените војници“.

Апсењата во средата наутро беа извршени во Баден-Виртемберг, Баварија, Берлин, Хесе, Долна Саксонија, Саксонија и Тирингија. Понатамошни пребарувања имаше во Бранденбург, Северна Рајна-Вестфалија, Рајнска област-Пфалц и Сар.

Во претресените имоти беа вклучени и станбените простории на Биргит Малзак-Винкеман, поранешна пратеничка на крајно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) во Бундестагот. Репортерите на „Велт“ гледаа како специјалните сили пристигнаа околу 6 часот наутро пред куќата со тераса во станбената област Ванзе во Берлин и ја пробија влезната врата со овен. Малзак-Винкеман беше уапсена и одведена во конвој од Федералната канцеларија за криминалистичка полиција.

Дипломираната правничка е членка на АфД и беше пратеник во Бундестагот за нејзината партија од 2017 до 2021 година. Набљудувачите велат дека таа била дел на екстремистичкото „крило“ на партијата. Откако го напушти Бундестагот, таа се врати во окружниот суд во Берлин како судија. Во јуни оваа година берлинската сенаторка за правда, Лена Крек (Левица), поднесе барање 58-годишната судијка да биде ставена на привремена пензија поради сомневањата за нејзината лојалност кон уставот. Меѓутоа, управниот суд ја одбил пријавата.

Според истрагата, групата сакала да формира „Совет“ како централно тело. Членовите на „Советот“ од ноември 2021 година редовно се состануваат во тајност „за да го детализираат планираното преземање на власта во Германија и формирањето на сопствени државни структури“.

Меѓу уапсените е и поранешната пратеничка на АфД, Биргит Малзак-Винкеман

За претседател на „Советот“ беше избран член на старо германско благородничко семејство: Хајнрих XIII принцот Ројс. Според државниот обвинител, тој е еден од „водачите“ на Граѓаните на Рајхот. Принцот беше уапсен во Франкфурт на Мајна.

Куќата на Ројс владееше со области во денешна Тирингија до Ноемвриската револуција во 1918 година. Преостанатата гранка на семејството има замоци во, меѓу другите места, Долна Австрија, во близина на Лајпциг и во близина на Залфелд во Тирингија.

Принцот Хајнрих XIII поседува имот во Залдорф ан дер Зале: малата неоготска ловечка куќа Waidmannsheil. Според наодите на безбедносните власти, Граѓаните на Рајхот го користеле замокот за мрежни состаноци – и плановите за надежниот државен удар. Кога не бил на тие состаноци принцот престојувал во Франкфурт на Мајна, во луксузната област Вестенд. Овде властите ја извршија рацијата.

Принцот Хајнрих XIII Ројс, уште пред денешната акција на безбедносните власти се појави преку пропагандата на Граѓаните на Рајхот. Во 2019 година, во говорот на „Worldwebforum“ наводно одржан во Цирих, тој рече дека Сојузна Република Германија не е суверена држава. Во Кнежевството Ројс, луѓето водеа „среќен живот“ бидејќи административните структури беа „управливи и јасни“. „Ако нешто не одеше добро, одевте кај принцот“, рече Ројс.

Ројс очигледно не знае што да прави со демократијата. Поделбата на власта е „илузија“. Германија е „приточнаа вазална држава“. На „Worldwebforum“ Ројс, исто така, шири едвај прикриени антисемитски митови за заговор. Зад пресврти како Француската револуција стоеја „претставници на династијата Ротшилд“. САД го финансираа режимот на Хитлер. Војните беа иницирани „за да се забрза ширењето на еврејското население“.

Водачот на групата Хајнрих XIII принцот Ројс

„Збунет старец“

Во јули оваа година, принцот Хајнрих XIV, кој се појавува како портпарол на Домот на Ројс, го опиша потомството на семејството кое залутало како „збунет старец“ кој „сега се заглавува во заблуди во теоријата на заговор“. Хајнрих XIII го напушти семејството пред 14 години по своја волја.

Во семејството, принцот Хајнрих, XIII Ројс важи за „персона нон грата“ со оглед на неговите диви приказни за заговор. Од друга страна, во зaговорничкото друштво тој се здоби со репутација на храбар просветител. Неговите видеа се споделуваат во соодветните канали на услугата за пораки Телеграм. Тие, исто така, наоѓаат одобрение во каналите на сцената на „страничниот мислител“.

Според наодите на безбедносните власти, Ројс и неговите соборци можеби се стремеле да воспостават „Кнежество на Ројс“ во неговите идеи како Граѓанин на Рајхот.

Според безбедносните кругови, еден од фокусите на рациите е Баден-Виртемберг. Само таму беа пребарувани околу 30 објекти. Властите презедоа мерки против луѓето за кои се вели дека јавно ги клеветеле и им се заканувале на лекарите во текот на пандемијата на корона. Лекарите погодени од заканите вршеле вакцинација во нивните ординации и во некои случаи јавно се изјаснувале во нивна корист.

Во случајот со педијатар, на пример, се вели дека осомничените залепиле налепници со неговата слика на ѕидовите, автомобилите и поштенските сандачиња. Слични закани добија и други лекари и политичари. Се вели дека осомничените ги следеле плановите да направат пример за познати вакцинатори, според безбедносните кругови.

Безбедносните власти им влегле во трага на Граѓаните на Рајхот преку набљудување на Канцеларијата за заштита на Уставот во Хесе и преку постапки на јавното обвинителство во Минхен. Засега не е познато за што се работело во овој процес.

Сцената на Граѓаните на Рајхот се смета за крајно хетерогена. Нивниот обединувачки елемент е убедувањето дека Германија не е суверена држава. Многу Граѓани на Рајх ја сметаат Сојузна Република како „компанија“ контролирана од странски сили. Граѓаните на Рајхот го сметаат германскиот правен систем како нелегитимен.

Федералната канцеларија за заштита на Уставот официјално ја набљудува оваа сцена од 2016 година. Агенцијата избројала околу 21.000 следбеници на сцената. Малку повеќе од илјада од нив се сметаат и за десничарски екстремисти. Се смета дека многу Граѓани на Рајх имаат афинитет кон оружјето. (Велт)