Принцот Николаос и принцезата Татјана од Грција се разведуваат по 14 години брак


На 19 април канцеларијата на поранешното кралско семејство на Грција сподели објава за разводот на нивната веб-страница.

„Принцот Николаос и принцезата Татјана, по четиринаесет години заеднички живот, решија да го раскинат бракот“, се вели во соопштението. „Двајцата ја изразуваат тешкотијата на оваа одлука, длабоката ценење и почит што ја имаат еден за друг, но и љубовта со која чекореле сите овие години. Истите вредности на почит и разбирање ќе ја формираат основата на нивната врска во иднината, односот на длабоко и искрено пријателство Тие ќе продолжат да живеат и да бидат активни во Грција, местото каде што двајцата се чувствуваат како дома“.

„Семејството секогаш ќе биде покрај нив“,  продолжува соопштението. „Ви благодарам многу за вашата почит и дискреција.

Веста доаѓа само неколку недели откако принцот Николаос (54) и принцезата Татјана (43) се појавија рака под рака на службата за благодарност на кралот Константин, таткото на Николаос и последниот крал на Грција кој владееше до аболицијата во јуни 1973 година.

Членовите на грчкото и британското кралско семејство се собраа во капелата Свети Џорџ во замокот Виндзор на богослужбата на 27 февруари 2024 година. 

Принцот Николаос се ожени со принцезата Татјана во катедралата Ајос Николаос на островот Спецес во Грција во август 2010 година. Невестата носеше античка корсаж тиара, позајмена од кралицата Ан-Мари.

Гости на кралската венчавка беа престолонаследникот Викторија и принцот Даниел од Шведска, идниот крал Фелипе и кралицата Летиција од Шпанија и идниот крал Вилем-Александар и кралицата Максима од Холандија.