Принцот Џорџ доби цртана серија

Англија– Оние што остануваат во чекор со британското кралско семејство, ќе сакаат да ја забележат новата анимирана серија „Принцот“ на HBO Max, чие седиште е околу принцот Џорџ.

Сатиричната комедија ќе го замисли младиот принц како пријатно шестгодишно дете кое не може да молчи за целиот „чај“ што го доби од Кејт Мидлтон, Меган Маркл, кралицата Елизабета Втора и остатокот од кралската екипа. Поконкретно, „Принцот“ „ќе го следи Џорџ како го наоѓа својот пат во животот како млад принц во модерното време – од 775 соби во Бакингемската палата до морето на неговото семејство од корги до основно училиште со обични луѓе“, пишува за „Холивуд репортер“.

Серијата е инспирирана од популарниот профил на Инстаграм на продуцентот Геми Џенети на Family Guy, на кој често има замислени коментари од принцот Georgeорџ.

Кој ќе биде во екипата на „Принцот“?

Досега се потврдени следниве актери:

• Гери Џанети како принцот Џорџ

• Софи Тарнер како принцеза Шарлот

• Алан Каминг како батлер на Џорџ, Овен (измислен лик)

• Орландо Блум како принц Хари

• Кондола Рашад како Меган Маркл

• Луси Панч како Кејт Мидлтон

• Иван Рион како принц Вилијам

• Том Холандер како принцот Филип и принцот Чарлс

• Франсис Де Ла Тур како кралица Елизабета