Принцот Алберт од Монако за долгото закрепнување од Ковид-19: Сè уште не се чувствувам најдобро

Монако– Осум месеци откако се зарази со вирусот, владејачкиот суверен на Монако, принцот Алберт, изјави дека претрпел епизоди на ненадеен замор долго откако му завршил карантинот.

По позитивниот тест за Ковид-19 во март, тој помина две недели во изолацијата на палатата. По враќањето дома кај неговата сопруга принцезата Шарлин и нивните 5-годишни близнаци по завршувањето на неговиот карантин на 31 март, тој задржа мала кашлица, но набрзо доживеа различни симптоми на вирусот, кои траеја до јуни.

Опишувајќи ја својата првична инфекција како „многу лесен случај“, тој признава дека претрпел „моменти на изразен замор“ многу по неговата дијагноза.

„Веднаш по мојот карантин, се чувствував подобро, но сè уште не се чувствував како што треба“, им рече принцот Алберт на луѓето.

Наскоро после тоа, тој започнал да чувствува периодичен замор. Овие редовни епизоди „апсолутно траеја во јуни“, додава тој. „Не секој ден, туку два, три пати неделно“.

Ненадејниот почеток или долготрајниот замор е најчесто пријавуваниот симптом кај оние кои доживуваат долгорочни ефекти на Ковид-19 за време на закрепнувањето. Според ЦДЦ, други симптоми може да вклучуваат продолжување на тешкотиите во дишењето, болки во мускулите или телото и губење на меморијата или концентрацијата.

“Имаше периоди во текот на денот кога ќе се случи, но не како вид на поспаност што го чувствувате после тежок оброк. Тоа беше навистина само искуство на физички замор, како оној што се појавува кога ќе направите премногу или кога ќе се разболите од болест “, објаснува тој.„ Овој вирус останува со вас подолго време “.

Среде карантинот, Алберт вели дека “всушност не направил многу “. Неколку стари видеа што не сум ги видел, но навистина се обидував да средам купишта работи за кои не сум имал време. Многу на читање, некои книги, написи за списанија и следење на моите телефонски повици “.

Во моментов на неговата ноќна маса е „ The Nature of Nature  “ од Енрик Сала, која тој ја опишува како „неверојатна“ книга.

„Ги објаснува различните односи помеѓу екосистемите и како сè е поврзано со едноставни термини и како сме дел од природата“, вели долгогодишниот екологист.

Додека Франција и соседна Италија се бореа со силниот втор бран оваа есен, претходно наметнатите, построги активности на јавното здравство и мерките за карантин на Монако значително ги намалија ефектите на вирусот во Монако.

Генерално, Алберт е во голема мера задоволен и охрабрен.

“Имаме многу низок број. Последниот извештај што го добив утрово е 18 лица во болница, само четири на интензивна нега и само еден нов случај за време на викендот”, вели тој. „Значи, тоа се прилично добри бројки. Индексот, бројот на заразени лица по популација е еден – ако не и најнизок – во Европа, така што ние се држиме, но мора да ги држиме сите со тоа што ќе останат во чекор со маските и други елементи на социјално дистанцирање и средства за дезинфекција на рацете “.

„Луѓето беа прилично добри во почитувањето на овие принципи и, се разбира, ги зголемивме контролите и казните за оние кои не го прават тоа“, додава тој. „Работите се одвиваат најдобро како што можеа и затоа успеавме да ги задржиме отворени рестораните и другите трговски места.

За време на празниците, ќе има дополнителни безбедносни мерки наменети да ги обесхрабрат новогодишните посетители.

„Ќе бидеме многу внимателни, многу претпазливи“, вели принцот. „Ќе ги затвориме вообичаените јавни места каде што луѓето се собираат на новогодишната ноќ – како плоштадот Казино и кејот каде што обично го имаме Божиќниот пазар, што е во многу намалена верзија оваа година.

Изразувајќи „претпазлив“ оптимизам во однос на потенцијалните вакцини, Алберт „најави нарачки за трите различни видови на вакцини што се достапни“, планирајќи „да продолжи со планот за вакцинација што го имаме за Монако“, вели тој.

Тоа е амбициозен план кој бара сите 37 000 жители да бидат вакцинирани.

Распоредот на вакцинација ќе започне веднаш штом француските медицински власти ќе го завршат прегледот на вакцините.

„Тоа треба да биде некаде во јануари. Се е подготвено кога ќе се даде зелено светло“, уверува тој.