Принцот Алберт од Монако прозборе за коронавирусот: Лекарите се задоволни за сега

Монако- Принцот Алберт од Монако, кој е позитивен на коронавирусот, прозборе во јавноста за неговото здравје.

„Мала вест. Состојбата непроменета. Малку треска, мала кашлица “, изјави во ексклузивното интервју во саботата. „ Виталните знаци се во ред. Докторите се задоволни за сега “.

Еден кралски извор изјави дека принцот Алберт има „неверојатна“ поддршка од цел свет преку „илјадници и илјадници пораки“ испратени до принцот.

„Тие потекнуваат од скоро насекаде“, рече изворот. „Тие се пораки на надеж, загриженост, само огромно чувство од целиот свет и од сите сфери на животот, од обични луѓе што го запознале, од познати личности и претседатели“.

Монако има 11 потврдени случаи на коронавирус со нула смртност, покажуваат податоците на универзитетот Џон Хопкинс.

Според „Си-Ен-Ен“, во изјавата во четвртокот, во која се објавени резултатите од тестот, потврди дека здравјето на Алберт „воопшто не е загрижувачко“ и дека тој престојува во приватните дел од резиденцијата и во канцеларијата. Контактот со останатите членови од семејството, сопругата и двете деца, се сведени на минимум “, се вели во соопштението.„ Само строго почитување на овие мерки на изолација може да се запре ширењето на коронавирусот “.

„Моите симптоми се слични на грип, но се чувствувам како прилично благ случај. Имам мала треска, не баш толку лошо. Малку кашлица. Првите денови имав течење на носот, тоа беше првиот знак. Се чувствував малку надуено, но тоа е тоа “.

Принц Алберт откри дека се тестирал анонимно.

„Не сакав да ме третираат поинаку од кој било друг. Има случаи што се потешки од моите што требаше да бидат тестирани, така што не сакав да ме ставаат најгоре над купот “.

Принцот Алберт е оженет со Шарлин, принцезата од Монако и имаат пет-годишни близнаци Габриела Терес Мари и Jacак Хоноре Рение. Неговата мајка беше покојната актерка Грејс Кели.

Принцот Алберт ја повика јавноста да следи инструкции.

„ Овој вирус е сериозен и ширењето на вирусот е многу сериозно. Може да погоди било кого од која било возрасна група во секое време. “