Принцезата Леонор од Шпанија наполни 15 години

Шпанија- Среќен роденден, принцеза Леонор! Шпанската кралска тинејџерка денес го слави својот 15-ти роденден.

Најстарата ќерка на кралот Фелипе Шести и шпанската кралица Летиција и наследник на шпанскиот престол е родена на 31 октомври 2005 година во меѓународната болница Рубер во Мадрид.

Леонор, чија титула е Нејзиното кралско височество, Принцезата на Астуриас, еден ден ќе влезе во историјата како прва кралица Регнант од 19 век. Течно зборува на шпански и англиски јазик, Леонор често се гледа со нејзината помлада сестра Инфанта Софија, која е родена во 2007 година.

Леонор кој многу наликува на татка си, често ги придружува нејзините родители на службени излегувања и во последните месеци презема повеќе службени должности .

Минатиот ноември, храбро одржа важен говор на наградите на Фондацијата „Принцеза од Џирона“ во Барселона, во позадина на анти-кралски протести. Моментот се случи само неколку недели по друг голем говор, ветувајќи ја нејзината постојана служба кон нејзината земја, да им „служи на Шпанија и на сите Шпанци со посветеност и напор“, со татко и горд покрај себе на двата настани.

Во февруари оваа година, шпанското кралско семејство објави неколку нови официјални снимки на Леонор и Софија, заедно со нивните родители, први објавени од 2010 година.

Во септември, двете сестри мораа да бидат во самоизолација, откако соученик од училиштето во Леонор беше позитивен на вирусот, но и двата резултати беа негативни.

Шпанија е на удар од пандемијата на коронавирус. Минатата недела стана првата западноевропска земја што забележа повеќе од еден милион случаи на Ковид-19.

Исто така, синот Фелипе се соочува со скандалот во кралското семејство откако татко му Хуан Карлос кој абдицираше во негова корист, избега во егзил во Абу Даби заради истрага за корупција и финансиски малверзации.