Принцезата Иман од Јордан во венчаница на Диор – безвременски невестински стил (детали)


Франција– „Диор“  стои зад безвременскиот невестински стил на принцезата Иман од Јордан.

Во текот на викендот, француската модна куќа објави нови фотографии од принцезата во нејзината нарачана невестинска тоалета , дизајнирана од креативниот директор на Диор, Марија Грација Чируи. 26-годишната ќерка на кралицата Ранија и јорданскиот крал Абдула Втори се омажи за Џамел Александар Термиотис на епска кралска венчавка на 12 март.

„Куќата има чест да ја сподели венчаницата специјално дизајнирана од @MariaGraziaChiuri за свадбата на принцезата Иман со г-дин Џамеел Александар Термиотис во Беит Ал Урдун во Аман, Јордан. Фотографирана заедно со нејзината мајка, Нејзиното Височество @QueenRania, принцезата отелотвори почитува грациозност и елеганција“, напиша Диор споделувајќи снимки од невестата на нејзиниот голем ден.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dior Official (@dior)

 

Луксузната етикета сподели повеќе за тоа што носи Иман. Принцезата блескаше во бела венчаница со високо илузионо деколте и долги ракави врзани со истата чипка. Цветниот дезен се совпадна со везот на нејзиниот превез, кој беше сместен во нејзината дијадема.

За јорданската принцеза Иман, @MariaGraziaChiuri вгради нежни цветни детали во јаката и ракавите на нејзината елегантна венчаница. Современа, но безвременска, белата тоалета е украсена со беспрекорна тантела и прецизно кроење како доказ за префинетата извонредност на ателјето на House. Блескавата невеста прекрасно ја отелотвори неодоливо женската силуета за нејзиниот посебен ден“, изјави Диор.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dior Official (@dior)

 

Во третата објава, куќата сподели снимки од зад сцената во ателјето, од шивачка која прави деликатно мерење до наметка на манекен и оригинална скица.

„Наметката е проткаена со саканите кодови на куќата  како цветни цветови на чипканото деколте и ракавите. Во комбинација со нејзиниот превез, резултатот е поетски волшебен изглед за модерната невеста“, напиша Диор за изгледот.

Кралицата Ранија (52) исто така носеше Диор за венчавката, блескајќи во плисирана беж наметка со високо деколте и ракави до лактите. Според Harper’s Bazaar Arabia, фустанот на Ранија потекнува од колекцијата Couture есен 2022 година.

Во стилско изненадување, принцезата Иман носеше нова тиара на денот на нејзината венчавка. Шпекулациите се вртеа една недела пред свадбата дека таа ќе ја носи дијамантската тијара на нејзината мајка, откако кралицата Ранија објави фотографија од нејзината ќерка на главата.

За кралската венчавка, Термиотис (28) беше класичен во триделен костум со вратоврска. Принцезата Иман прошета по патеката со нејзиниот постар брат, престолонаследникот Хусеин, и размени прстени со својот младоженец за време на интимната церемонија во затворен простор, која го донесе на отворено со бели пролетни гранки и стаклени прозорци од подот до таванот. По завршувањето на ритуалот, парот се фотографирал, направил грандиозен влез во нивната рецепција и со меч ја исекол високата торта од шест нивоа.

Принцезата Иман е најстарата ќерка на кралицата Ранија и кралот Абдула Втори од Јордан, кои исто така се родители на престолонаследникот Хусеин (28), принцезата Салма (22) и принцот Хашем (18). Венчавката дојде една недела откако Кралскиот Хашемитски суд откри датум во јавноста, осум месеци откако судот ја објави свршувачката.

Принцезата Иман дипломирала на Меѓународната академија во Аман и на Факултетот за дизајн на Парсон во Њујорк. Нејзиниот сопруг е роден во Каракас, Венецуела, а работи во финансии во Њујорк.

Оваа година ќе биде особено славеничка за кралското семејство на Јордан. Престолонаследникот Хусеин, исто така, се вери и ќе се венча со својата свршеница Раџва Ал-Саиф на 1 јуни.