Принцезата Беатрис со венчавката ќе стане и грофица

Англија– Принцезата Беатрис (31) сега е „госпоѓа“, но исто така има нова кралска титула по нејзината свадба со Едоардо Мапели Моци (37). Фотографиите се уште не се објавени.

Откако нивната венчавка два пати беше откажана, првиот пат заради пандемијата, а вториот пат заради аферата со милијардерот Џефри Епштајн во кој беше спомнат и нејзиниот татко, принцот Ендрју, двојката вчера тајно се венчаше во Виндзор пред околу 20 гости, вклучувајќи ги и бабата и дедото на Беатрис, кралицата Елизабета и принцот Филип.

Едоардо потекнува од италијанската аристократија – што значи дека принцезата Беатрис сега е италијанска „Контеса (грофица)“ и „Нобила Дона“, или благородна жена.

Таткото на Едоардо е грофот Алесандро Мапели Моци, и како негов најстар син, Едоардо ќе го наследи најстарото место на семејството, палатата Вила Мапели Моци од 18 век во северна Италија.

„Едоардо е единствениот машки потомок што го носи семејството во следната генерација“, рече таткото на зетот за „Дејли Меил“. „Неговата сопруга ќе биде автоматски грофица и секое од нивните деца ќе биде броено како грофови и грофици. “

Претходната титула на Беатрис беше „Нејзино кралско височество-принцезата Беатрис од Јорк“. Сега кога се омажи, нејзината титула ќе и ’ја испушти референцата на Јорк – повикување на нејзините родители, принцот Ендру и Сара Фергусон, војводата и војвотката од Јорк. Нејзината титула, сега ќе гласи како „Нејзиното кралско височество принцезата Беатрис, г-ѓа Едоардо Мапели Моци“.

Помладата сестра на Беатрис, принцезата Јуџин, претрпе слична промена по нејзината свадба во октомври 2018 година со Џек Брукксбанк. Според судскиот циркулар таа е сега “принцеза Евгенија, г-ѓа Џек Брукксбанк”.

Традиционално, на членовите на кралското семејство им се доделуваат титули во нивните денови на свадбата од монархот. Кралицата Елизабета (94) го предаде внукот, принцот Хари на денот на својата свадба на Меган Маркл во мај 2018 година, со што официјално ги направи војводата и војвотката од Сасекс. Слично на тоа, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон беа прогласени за војвода и војвотка од Кембриџ на нивната венчавка во 2011 година.

Додека Јуџин го задржа својот кралски статус, Џек не доби титула и едноставно е познат како „Г-дин Брукксбанк“. Веројатно е дека Едоардо ќе го следи истото.

Во 2016 година, принцот Ендру ги негираше извештаите дека барал титули за „какви било идни сопрузи“ на ќерките Јуџин и Беатрис. Во тоа време, Ендру рече дека едноставно сака неговите деца да се сметаат за „модерни, работни млади жени иако се членови на кралското семејство“.