„Пријателот се дознава во неволја“: Што заклучија во разговорите Путин и Лукашенко

Путин и Лукашенко за време на средбата во Сочи (Фото: Кремљ)

 

Разговорите меѓу Владимир Путин и Александар Лукашенко во Сочи завршија, состанокот беше пренесуван на НТВ. Во основа, претседателите разговараа за соработка за економски прашања и во рамките на меѓународните договори, но исто така се осврнаа и на политичката состојба во Белорусија.

Путин истакна дека ја смета Белорусија за најблизок сојузник, а Русија останува посветена на сите договори со Белорусија, вклучително и Унија на државите. Тој рече дека Белорусија ќе биде прва што ќе прими руска вакцина против Ковид-19. Лидерите се согласија и за заем од 1,5 милијарди долари.

Рускиот претседател исто така рече дека самите Белоруси, без надворешно вмешување, треба да ја решат ситуацијата во земјата. Путин го смета за логичен и навремен предлогот на Лукашенко за измена на белорускиот устав.

Лукашенко му се заблагодари на рускиот претседател за поддршката по изборите: „Пријателот се дознава во неволја“. Тој рече дека досега демонстрантите „не ги преминале црвените линии“, но сепак, белоруското раководство ќе учи од сегашната ситуација. „Овие настани покажаа дека треба да соработуваме со нашиот постар брат за сите прашања“, рече претседателот.

Тој исто така потсети дека земјите од НАТО за време на протестите одржаа воени вежби во близина на границата на Белорусија. Лукашенко предложи да се планираат заеднички вежби со Русија „со години напред“. „Треба да ги избегнеме грешките од Големата патриотска војна“, рече претседателот, потсетувајќи дека за време на војната германската армија „ја однесе [белоруската] војска до Смоленск“. Путин се согласи дека е потребен таков план за вежбите.

Ова е прва лична средба меѓу Путин и Лукашенко по претседателските избори во Белорусија на 9 август. Протестите и штрајковите се одржуваат низ целата земја повеќе од еден месец. Неделните маршеви во Минск собираат неколку стотици илјади луѓе. Блумберг, повикувајќи се на извори во Кремљ, напиша дека Путин бил запрепастен од обемот на протестите, но не верувал дека Лукашенко може да биде симната од власт со помош на улични акции. (ТВ Дожд)