Причината за смртта на принцезата Дaјана била толку „ретка“ што лекарите се чуделе – еве како починала


 

Англија– Повеќе од две децении по нејзината смрт, сè уште има многу прашања за тоа како умрела принцезата Дајана и која е нејзината причина за смртта. Принцезата Дајана, мајката на принцот Вилијам и принцот Хари и поранешната сопруга на принцот Чарлс, почина на 31 август 1997 година.

Од нејзината смрт, принцезата од Велс ја оплакуваат милиони луѓе ширум светот, а многумина ги обвинуваат папараците и британските медиуми за нивната улога во тоа како таа почина. Во интервјуто за Опра на Си-би-ес со Меган и Хари во март 2021 година, Хари се отвори за тоа како се плашел дека смртта на Дијана ќе се „повтори“ со него или со неговата сопруга Меган Маркл, што е причината поради која се преселил. неговото семејство од Лондон во Америка во 2019 година.


„Мојата најголема грижа беше историјата да се повтори“, ѝ рекол Хари на Опра повикувајќи се на смртта на неговата принцеза Дајана. „За мене, навистина ми е лесно и среќен сум што седам овде и разговарам со тебе со мојата сопруга покрај мене. Затоа што не можам да почнам да замислувам како мајка ми мораше сама да го мине овој процес пред сите тие години. Затоа што беше неверојатно тешко за нас двајца, но барем се имаме еден со друг“.

Принцезата Дајана беше под интензивно внимание на медиумите и папараците во моментот на нејзината смрт, што се случи една година откако таа го финализираше разводот со принцот Чарлс. Во интервју за People во 2016 година, Хари зборуваше за тоа како само сака да ја направи својата покојна мајка „горда“. „Сè што сакам да направам е да ја направам мајка ми неверојатно горда“, рече тој тогаш. „Тоа е сè што некогаш сум сакал да направам“.

Тој продолжи: „Кога таа умре, имаше голема дупка, не само за нас, туку и за огромен број луѓе ширум светот. Ако можам да се обидам да пополнам многу мал дел од тоа, тогаш работата е завршена. Ќе морам, на добар начин, да го поминам остатокот од мојот живот обидувајќи се да ја пополнам таа празнина што е можно повеќе. И Вилијам ќе го стори тоа“. Иако Хари е мотивиран од неговата мајка, тој исто така потврди дека прави свои избори во својот живот одвоени од она што Дајана би сакала од него. „Уживам во тоа што го работам. Но, јас не правам работи затоа што се чувствувам како мајка ми да сака да ги правам“, рече тој. „Знам дека имам многу од мајка ми во мене. Правам многу работи што таа веројатно би ги направила“.

 

Како умре принцезата Дајана?

Принцезата Дајана почина во раните утрински часови на 31 август 1997 година, откако нејзиниот автомобил се урна во тунелот Pont de l’Alma во Париз, Франција, по потера од папараците. Таа имаше 36 години. Нејзиното момче за кое се шпекулира, египетскиот бизнисмен Емад „Доди“ Фајед и возачот на Mercedes-Benz W140, Анри Пол, биле прогласени за мртви на местото на настанот. Телохранителот на Дајана, Тревор Рис-Џонс, ја преживеа несреќата со сериозни повреди. Дајана, која сè уште била жива на местото на несреќата, но била во критична состојба, итно била пренесена во болницата Питие-Салпетриер каде што починала. Според магазинот Опра, Дајана се здобила со потрес на мозокот, скршена рака, исечена бутина и масивни повреди на градниот кош. По двочасовна операција за да ја спасат, лекарите не успеале да го натераат срцето на Дајана да чука правилно и таа никогаш не се освестила. Таа почина од внатрешно крварење во 04:53 часот на 31 август 1997 година.

Дајана и Фајед, кои пристигнаа во Париз по 10-дневно бегство на француската ривиера, влегоа во автомобилот на Пол неколку минути по полноќ на 31 август 1997 година, пред нивниот автомобил да се смачка. Се верува дека Дајана и Фајед планирале да патуваат на приватниот имот на Фајед во Париз. Според списанието Опра, објавеното ограничување на брзината за патот за 30 милји на час, сепак, Пол се приближил до влезот од тунелот со околу 70 милји на час, што го натерало да ја изгуби контролата над автомобилот и да се судри со столб во средината на автопатот. Според тогашниот извештај на Телеграф, француската истрага открила дека Пол, кој бил заменик-шеф на обезбедувањето во хотелот Риц, бил под дејство на алкохол и под дејство на лекови на рецепт, вклучително и антидепресиви и анти- психотични дроги, во моментот на несреќата. Истрагата утврдила дека тој е единствен одговорен за несреќата. Истрагата открила и дека Рис-Џонс преживеал бидејќи носел појас, додека никој друг во автомобилот не носел појас.

 

Последните зборови на принцезата Дијана

Во книгата на Тина Браун, Хрониките на Дијана, д-р Фредерик Мајлиез, ЕМТ кој возел низ тунелот во моментот на несреќата, и рекол дека Дајана се разбудила од болка од несреќата. „Таа постојано кажуваше колку ја боли“, му рече Мајлиз на Браун.

Во интервју за The Independent во 2018 година, наредникот Ксавиер Гурмелон, кој го предводеше тимот за одговор во Париз, откри дека последните зборови на Дајана биле: „Боже мој, што се случи?

Во The Diana Chronicles, Браун известуваше за последните моменти на Дајана кога била будна по несреќата: „Таа ја сврте главата и го виде безживотниот Доди веднаш пред себе, а потоа ја сврте главата. Таа се сврте во правецот каде што телохранителот се грчеше и каде што Анри Пол лежеше мртов. Таа се вознемири, а потоа ја спушти главата и ги затвори очите“.

 

Причината за смртта на принцезата Дајана

Во книгата на д-р Ричард Шеферд од 2019 година, Unnatural Causes,  врвниот британски форензички патолог откри дека Дајана починала од мала, лошо поставена солза во вената на белите дробови. „Нејзината специфична повреда е толку ретка што во целата моја кариера не верувам дека сум видел друга“, напиша Шеферд во својата книга. „Да беше воздржана, веројатно ќе се појавише во јавноста два дена подоцна со црно око, можеби малку без здив од скршените ребра и со скршена рака “.

Погребот на принцезата Дијана

Погребот на принцезата Дијана беше одржан на 6 септември 1997 година. Повеќе од 2,5 милијарди луѓе ја гледаа поворката додека се емитуваше на телевизија. Погребот ги виде Хари и Вилијам одејќи покрај ковчегот на нивната мајка додека патуваа од Бакингемската палата до Вестминстерската катедрала.

Хари зборуваше за моментот во интервју за Newsweek во 2017 година. „Мајка ми штотуку почина, а јас морав да одам долг пат зад нејзиниот ковчег, опкружен со илјадници луѓе кои ме гледаа додека милиони повеќе го гледаа на телевизија“, рече тој тогаш. „Мислам дека тоа не треба да се бара од ниту едно дете, под никакви околности. Мислам дека тоа нема да се случи денес“.

Во документарниот филм од 2017 година, Дајана, 7 дена, Вилијам го нарече погребот на неговата мајка „една од најтешките работи“ што некогаш ги направил. „Тоа беше една од најтешките работи што сум ги направил, тоа одење“, рече тој. „Се чувствуваше дека таа речиси оди покрај нас за да нè помине низ тоа“.

На погребот, братот на Дајана, Лорд Спенсер, ги обвини медиумите за несреќата и ја нарече неговата сестра „најловената личност на модерното време“. Елтон Џон, близок пријател на кралското семејство, ја изведе својата песна од 1973 година, „Candle in the Wind“, со преработени текстови за Дајана. Кралицата Елизабета Втора, исто така, ја наведна главата додека ковчегот на Дијана минуваше покрај него. По погребот, Дајана беше погребана во Алторп, имотот на нејзиното семејство во Нортхемптоншир, Англија.