Претставничкиот дом на САД конечно одобри помош од 61 милијарди долари за Украина

Усвојувањето на законите доаѓа по повеќемесечен застој и во време кога на Украина ужасно ѝ е потребна помошта во оружје и муниција. Законот сега оди во Сенатот


Атмосферата во Конгресот по усвојувањето на законот за помош на Украина

 

По неколку месеци застој, Претставничкиот дом на САД конечно одобри воена помош вредна повеќе од 61 милијарди долари за помош на Украина во нејзината очајна одбрана од Русија, како и милијарди за другите сојузници, вклучувајќи ги Израел и Тајван.

Во двопартиското гласање, 210 демократи и 101 републиканец се приклучија за да ја поддржат Украина, а 112 републиканци – мнозинството од членовите на Републиканската партија – гласаа против. Тоа дојде откако републиканскиот спикер, Мајк Џонсон, претстави низа закони наспроти жестокиот отпор во неговата сопствена Републиканска партија, од кои многумина се против трошење повеќе за одбрана на Украина.

Гласањето започна неколку часа пред предвиденото на вонредната саботна седница што го одложи планираниот одмор на Домот. Домот избувна во аплауз кога беше усвоен предлог-законот за Украина, при што претседавачот Марк Молинаро од Њујорк ги опомена членовите да не веат украински знамиња.

Во моќен обид да ги сумира влоговите пред гласањето, поранешната претседателка на Демократската партија, Ненси Пелоси, упати жесток апел: „Се надевам дека нашите колеги ќе изберат демократија и пристојност наместо автократија и зло, бидејќи се плашам ако го изберете патот на Путин ќе имате крв на рацете, крвта на децата, крвта на нивните мајки силувани пред нивните родители, силувани пред нивните деца“, рече таа.

Володимир Зеленски, претседателот на Украина, неодамна предупреди дека неговата земја „ќе ја изгуби војната“ без американска помош, бидејќи нејзината војска се бори со недостиг на муниција и противвоздушна одбрана, а Русија притиска со растечка предност во огнената моќ додека Конгресот маневрираше.

Веднаш по усвојувањето на нацрт-законот, Зеленски објави изјава во која изразува благодарност до двете страни „и лично до спикерот Мајк Џонсон за одлуката што ја одржува историјата на вистинскиот пат“.

„Демократијата и слободата секогаш ќе имаат глобално значење и никогаш нема да пропаднат сѐ додека Америка помага да се заштити“, рече тој. „Виталниот предлог-закон за американска помош усвоен денеска од Домот ќе спречи проширување на војната, ќе спаси илјадници и илјадници животи и ќе им помогне на двете наши нации да станат посилни. Само со сила може да се постигне мир и безбедност. Се надеваме дека законите ќе бидат поддржани во Сенатот и ќе бидат испратени на масата на претседателот Бајден. Ти благодарам Америка!“

Членовите гласаа за пакет вреден близу 95 милијарди долари вкупно, но кој беше поделен на четири посебни нацрт-закони, бидејќи Џонсон ефективно го одвои гласањето за Украина од финансирањето на Израел, што е пошироко поддржано и кај демократите и кај републиканците.

Гласањето за доделување дополнителни средства за Израел, исто така, лесно го помина Домот, со 365 за, а само 57 против: 36 демократи и 21 републиканец.

Поделувајќи го нацрт-законот на четири, Џонсон се обиде да им даде можност на непослушните крајнодесничарски членови на неговата конференција на Републиканската партија да гласаат со својата совест за деловите што не им се допаѓаат.

Прво што требаше да се гласа беше нацрт-законот што вклучуваше законодавство за граничната безбедност, кој пропадна, како што се очекуваше. Многу десничарски републиканци не сакаат администрацијата на Бајден да добие признание за решавање на кризата на границата на САД со Мексико, каде што имаше пораст на баратели на азил за време на изборната година. Претпоставениот претседателски кандидат на Републиканската партија, Доналд Трамп, се обидува да ја направи границата изборно прашање.

Вкупното финансирање од 95 милијарди долари вклучува приближно 61 милијарда долари за Украина (при што голем дел од финансирањето оди за надополнување со американската муниција); 26 милијарди долари за Израел; 8 милијарди долари за американските сојузници во Индо-пацифичкиот регион, вклучувајќи го и Тајван; и 9 милијарди долари хуманитарна помош за цивилите во воените зони, како што се Хаити, Судан и Газа, иако пакетот вклучува и забрана за директно американско финансирање за Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (Унрва), агенција која обезбедува клучна помош за Газа, до март 2025 година.

Во сметката за Украина, од 60,7 милијарди долари, вкупно околу 23 милијарди долари САД ќе ги искористат за да ги надополнат своите воени резерви, отворајќи ја вратата за идни воени трансфери на САД во Украина. Уште 14 милијарди долари ќе бидат наменети за Иницијативата за безбедносна помош во Украина, во која Пентагон купува напредни нови системи за оружје за украинската војска директно од американските одбранбени изведувачи.

Исто така, има повеќе од 11 милијарди долари за финансирање на тековните воени операции на САД во регионот, подобрување на способностите на украинската војска и поттикнување разузнавачка соработка меѓу Киев и Вашингтон, и околу 8 милијарди долари невоена помош, како што е помагањето на владата на Украина да продолжи со основната операции, вклучително и исплата на плати и пензии.

Пакетот во голема мера го отсликува предлогот за странска помош усвоен од Сенатот во февруари, иако означува 10 милијарди американски долари од украинското финансирање како отплатен заем за да се смират некои републикански членови.

Во изјавата по усвојувањето на гласањето, Бајден рече: „Денес, членовите на двете партии во Домот гласаа за унапредување на нашите национални безбедносни интереси и испраќање јасна порака за моќта на американското лидерство на светската сцена. Во оваа критична точка на пресврт, тие се собраа да одговорат на повикот на историјата, донесувајќи го итно неопходното законодавство за национална безбедност за кое се борев со месеци да го осигурам.

Овој пакет ќе обезбеди критична поддршка за Израел и Украина; да обезбеди очајно потребна хуманитарна помош за Газа, Судан, Хаити и други локации погодени од конфликти и природни катастрофи низ целиот свет; и да ја зајакне безбедноста и стабилноста во Индо-Пацификот“. Тој го повика Сенатот брзо да го усвои нацрт-законот „за да можам да го потпишам како закон и да можеме брзо да испратиме оружје и опрема во Украина за да ги задоволиме нивните итни потреби на бојното поле“.

САД досега ѝ испратија на Украина околу 111 милијарди долари во оружје, опрема, хуманитарна помош и друга помош од почетокот на војната пред повеќе од две години. (Според агенциите)