Претседателот Пендаровски утре во официјална посета на Република Косово


Фото: Б. Грданоски

Шефот на државата Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Косово. Тој во Приштина ќе има средби со неговата колешка претседателката на Косово Вјоса Османи-Садриу, со претседателот на Парламентот Глаук Коњуфца и со премиерот Албин Курти.

Како што соопштија од неговиот кабинет, претседателот Пендаровски со државни и воени почести ќе биде пречекан од претседателката Османи-Садриу по што ќе одржат тет-а-тет средба, а ќе следи и пленарен состанок на делегациите на двете земји.

Во рамки на посетата, претседателот Пендаровски во Пеќ ќе ја посети Регионалната команда на КФОР- Запад и припадниците на македонскиот контингент во составот на КФОР.