Претседателот на Кина во јавност по неколкудневно отсуство


epa08325601 A picture released by Xinhua News Agency shows Chinese President Xi Jinping attending the G20 Extraordinary Virtual Leaders' Summit on COVID-19 via video link in Beijing, capital of China, 26 March 2020 (issued 27 March 2020). Leaders of the Group of 20 vowed to inject five trillion US dollar to minimize the impact of the coronavirus pandemic on the world's economy. EPA-EFE/XINHUA/LI XUEREN MANDATORY CREDIT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

 

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повторно се појави на државната телевизија по неколкудневно отсуство од јавноста, што предизвика реакции за политичката стабилност на 69-годишниот кинески лидер.

Си беше прикажан на телевизија за време на посетата на изложбата наречена „Прославување на напредокот во новата ера“ на саемот во Пекинг.

Придружуван од премиерот Ли Кечијанг и други високи кинески лидери, Си, кој е и шеф на владејачката Комунистичка партија и врховен командант на Народноослободителната армија, гледаше некои презентации и коментираше за економскиот напредок на Кина во изминатата деценија.

Посетата на изложбата беше прво телевизиско појавување на Си откако се врати од регионалниот самит во Узбекистан минатиот викенд.

Според кинеските прописи за пандемијата, тој треба да остане во карантин една недела по враќањето од странство.