Претседателите на САД кои загубиле реизбор

САД–  Пораз на американскиот претседател Доналд Трамп го прави 11-ти шеф на државата во историјата на земјата што изгубил на реизбор,јави Си-Ен-Ен.

Последен претседател пред Трамп беше Џорџ В. Буш во 1992 година.

Стивен Кливленд го загуби реизборот во 1888 година, но победи повторно четири години подоцна, победувајќи го претседателот Бенџамин Харисон. Тој е единствениот претседател кој има два неконзистентни мандата.

Листата не ги вклучува актуелните претседатели кои не биле номинирани од нивните партии на следните претседателски избори.

Десетте претседатели кои загубија реизбор:

Џон Адамс (1797-1801; пораз од Томас Џеферсон во 1800 година)

Џон Квинси Адамс (1825-1829; загуби од Ендру Џексон во 1828 година)

Мартин ван Бурен (1837-1841; пораз од Вилијам Харисон во 1840)

Стивен Кливленд (1885-1889;загуби од Бенџамин Харисон во 1888 година)

Бенџамин Харисон (1889-1893; загуби од Стивен Кливленд во 1892)

Вилијам Тафт (1909-1913; пораз од Вудро Вилсон во 1912)

Херберт Хувер (1929-1933; загуби од Френклин Д. Рузвелт во 1932)

Џими Картер (1977-1981 година; загуби од Роналд Реган во 1980 година)

Џорџ В. Буш (1989-1993; пораз од Бил Клинтон во 1992 година)

Доналд Трамп (2016-; загуби од Џо Бајден во 2020 година)

Еден претседател кој не е избран на претседателски избори: Џералд Форд (1974-1977 година; губи од Џими Картер во 1976 година)