Пресврт во Џорџија – Бајден води со 917 гласови

Врз основа на 99 проценти од пребројаните гласови во Џорџија, сојузната држава во која предност до утрово имаше републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, Бајден има предност од 917 гласови.

Според проекцијата на Си-Ен-Ен, и Трамп и демократскиот кандидат Џо Бајден имаат по 49,4 проценти од гласовите, а победата во таа држава носи 16 изборни гласови.

Доколку Бајден ги добие тие гласови, тој ќе биде на само чекор до победата, бидејќи ќе има 266 од неопходните 270 изборни гласови.