Премиерата на No Time to Die ќе се одложи за идната година?

САД– Новиот филм за Џејмс Бонд „ No Time to Die“ може да се одложи за идната година, поради стравувањата од коронавирус.

Фановите на тајниот агент 007 би можеле да бидат присилени да чекаат уште подолго за да го видат No Time to Die, бидејќи раководството на студиото, наводно, размислува за понатамошно одложување на филмот во пресрет на пандемијата на коронавирус.

Филмот беше еден од првите блокбастери што се одложи во екот на глобалната здравствена криза, префрлајќи ја премиерата од почетокот на април во ноември.

Сепак, со прашања за тоа дали кината ќе можат повторно да се отворат и дали гледачите ќе се вратат веднаш, изгледите за друга промена на датумот на објавување е многу реална.

„Ако треба да почека до следната година, тогаш така и да биде“, изјави извор за  „Дејли меил“.

„Тука се вклучени стотици милиони долари. Публиката мора да се чувствува безбедно кога ќе се врати во кината “.

Изгледите за дополнително одложување може да предизвикаат проблеми за No Time to Die бидејќи календарот за издавање за 2021 година брзо се пополнува со одложените изданија за 2020 година, оставајќи неколку достапни датуми.

Фановите веќе се соочија со агонизирачко чекање за последната авантура со Бонд на Даниел Крег, со претходниот филм Spectre во кината пред пет години.Најдолга пауза  помеѓу авантурите на Бонд е од шест години- помеѓу Licence to Kill и GoldenEye.

Филмот веќе доживеа турбулентна патека до големото платно, но Крег негодуваше да зборува за No Time to Die за да биде проколнат.

Американецот Кери Фукунага го режираше филмот, заменувајќи го оригиналниот режисер Дени Бојл, кој замина од филмот заради креативните разлики.

Многу малку луѓе го виделе готовиот филм, но една од актерките Леа Сејду рече дека авантурата е „многу движечка“ и дека плачела додека го гледала.