Преговорите меѓу Израел и Хамас пропаднаа околу ослободувањето на жените


 

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците заробени во Газа пропаднаа во саботата, откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на група жени, а Хамас одби, изјави за Си-Ен-Ен извор запознаен со разговорите.

Како што преговорите застанаа во ќор-сокак околу жените, Хамас се заложи за почеток на преговори за ослободување на мажите – веројатно за различен сет на услови, според изворот. Израел ја отфрли таа идеја, инсистирајќи дека е императив прво да бидат ослободени сите жени.

Израелските и американските власти веруваат дека Хамас продолжува да држи како заложници голем број жени на возраст од приближно 20 до 30 години – многу од нив киднапирани од музичкиот фестивал Нова. Хамас инсистираше на тоа дека некои од преостанатите жени што ги држеле како заложници се сметаат за дел од израелските одбранбени сили, што Израел го негира.

Претходно во саботата, израелската влада објави дека го отповикала својот тим преговарачи од Катар откако дошле до „ќор-сокак“ во разговорите.

„Терористичката организација Хамас не го исполни својот дел од договорот, кој вклучуваше враќање на сите жени и деца кои беа држени како заложници, во согласност со списокот испратен до Хамас и одобрен од нив“, се вели во соопштението.

Преговарачите беа од израелската разузнавачка агенција Мосад. Во соопштението се вели дека шефот на агенцијата Дејвид Барнеа го отповикал тимот.