Предноста за Бајден во анкетите во август не значи и победа во ноември

Клучот за успехот на Џо Бајден е победа во државите кои одлучуваат кој ќе стекне предност во Изборниот колеџ (Фото: Ројтерс)

Додека демократите се подготвуваат за изборната конвенција меѓу нив растат стравувањата за неправедни избори

 

ВАШИНГТОН – Со помалку од 80 дена пред претседателските избори во Соединетите Држави, се чини дека Џо Бајден може да ја загуби трката.

Додека демократите на национално ниво се собираат на интернет оваа недела за да го номинираат како избор на нивната партија да го предизвикаат претседателот Доналд Трамп на 3 ноември, многумина стравуваат дека на Бајден можеби ќе му се случи тоа – поради фактори кои се речиси целосно надвор од неговата контрола.

Поранешниот потпретседател и неговите сојузници ги имаат сите причини да се чувствуваат злоставувани. Анкетите покажуваат дека Бајден изградил експанзивно водство во речиси секоја држава на боиштата каде што Трамп тесно победи во 2016 година, бидејќи бројките за одобрување на републиканците се спуштија во пандемијата на корона вирусот. За прв пат во една деценија, преземањето на Сенатот – и целосна контрола на Конгресот – е на повидок за демократите.

Сепак, интервјуата со повеќе од десетина демократски функционери, активисти и гласачи откриваат длабоки загрижености дека Трамп ќе го отежни гласањето за време на пандемијата и доколку го загуби гласањето нема да го прифати неговиот исход.

Самиот Бајден тоа го нарече негов најголем страв. Поранешниот претседател Барак Обама го огласи алармот во петокот, велејќи на Твитер дека администрацијата на Трамп е „повеќе загрижена за сузбивање на гласањето отколку за сузбивање на вирусот“. И осум од 10 демократи се загрижени за задушувањето на гласачите, според анкетата на Ројтерс/Ипсос кон крајот на јули.

Трамп со месеци се спротивставува на гласањето по пошта, прогласувајќи без докази дека тоа ќе доведе до измама, а во четвртокот призна дека ги блокира демократските барања за дополнително финансирање на поштата поради неговата опозиција на гласањето по пошта.

„Не можеме да предвидиме што ќе се случи освен дека колку што ќе бидеме поблиску до изборите, толку ќе бидат поочајни Трамп и неговата кампања“, рече Родел Молино, советник за „Обединување на земјата“, комитет за политичко дејствување што го поддржува Бајден.

Тим Муртау, портпарол на кампањата за Трамп, рече дека претседателот сака „слободни и фер“ избори, додавајќи дека демократите покануваат „хаос и многу реална можност за измама“, обидувајќи се да го прошират гласањето по пошта.

Демократите и групите за права на глас велат дека гласањето по пошта може да помогне во заштитата на гласачите од корона вирусот и дека неуспехот да се гарантира таа опција за време на пандемијата ќе се одземе правото на милиони Американци, особено сиромашните и Афроамериканците кои имаат тенденција да гласаат за демократите.

Некои велат дека командната предност на анкетите на Бајден само ги прави нервозни. Тие се загрижени дека зголемувањето на случаите на Ковид-19 може да ги задржи гласачите подалеку од местата за гласање, особено ако се смета дека Бајден оди кон очекувана победа.

Околу ова време во 2016 година, тогашниот претседателски кандидат на демократите Хилари Клинтон имаше предност од пет отсто во различни анкети и сепак ги загуби изборите три месеци подоцна, делумно заради првиот пад на афро-американската излезност за 20 години.

Демократот од Мичиген, Пети Лајцел, која живее во политички поделениот округ Макомб, рече дека сè уште е трауматизирана од победата на Трамп во нејзината држава пред четири години и е загрижена дека може повторно да го стори тоа – како што велат и гласачите со кои таа редовно разговара.

Лајцел, кој беше претседател на округот кампања за Клинтон, телефонски организираше и куќни забави во име на Бајден. „Ако сум блиску до увото на Бајден, ќе му го кажам ова: ‘Не следи ги анкетите’“, рече таа.

Како и повеќето демократи, најголемата грижа на Лајцел е сузбивање на гласачите. Но, таа рече дека би сакала и Бајден да вложи поголеми напори да ја пренесе својата порака, така што изборите да зависат помалку од работата на Трамп на функцијата.

Демократите се жалат дека трката стана претерано фокусирана на справувањето со пандемијата на Трамп. Тоа досега работеше во корист на Бајден, но исто така го остави ранлив на ненадејна промена на среќата на земјата, како што ако економијата во голема мера се подобри во текот на изборите или вакцината против корона вирусот станува достапна, велат тие.

„Овие промени може да ја стеснат трката“, рече Џефри Скели, аналитичар за избори за „FiveThirtyEight“, веб-страница што ги анализира податоците за гласачките места. „Бидејќи претседателот генерално стои подобро во државите што најверојатно ќе одлучат за изборите отколку на национално ниво, тој не мора да се опорави толку многу за да ги подобри шансите за победа во Изборниот колеџ“.

Бајден зазеде далеку повнимателен став од Трамп за повторно отворање на економијата и постојано ја истакна потребата да се следат упатствата за јавно здравје.

Тој ќе ја прифати неговата претседателска номинација практично од неговата матична држава Делавер, додека Трамп планира посети оваа недела во Минесота, Висконсин, Аризона и Пенсилванија, сите политички конкурентни држави.

Тековните напори на кампањата на Бајден исто така поминаа во голема мерка дигитално. Од друга страна, кампањата на Трамп вели дека тропа на еден милион врати неделно.

Мудроста на пристапот на секоја страна нема да се знае до денот на изборите. Но, сојузниците на Бајден се многу свесни дека предност од 10 поени во август не гарантира победа во ноември. (Ројтерс)