Пред сите џетсетерки, беше Мица Ертегун

„Во Њујорк, сите препознаваат од каде е вашата облека, дури и ако ги избегнувате статусните симболи на сезоната. Забавата на играта е да се обидете да ги задржите да погодуваат уште малку“


И како џетсетерка и вработена жена, која не мораше да биде, Мица Ертегун имаше стил  „на кило“. 

97-годишната Ертегун, чиј покоен втор сопруг Ахмет Ертегун ги промовираше ѕвездите како Реј Чарлс, Арета Френклин, Лед Цепелин и Ролингстоунс како коосновач на Атлантик рекордс, почина во саботата во нејзиниот дом во Саутемптон, Њујорк. Откако избега од комунизмот од нејзината поствоена Романија, таа се населила на канадска фарма пред да се омажи, се впуштила во дизајнот на ентериер, се етаблирала како стилски арбитер, високо ценета домаќинка и филантроп. Нејзиниот татко, Георге Бану, бил романски лекар и политичар. Нејзиното чувство за мода го издржува тестот, врз основа на неколку нејзини интервјуа со WWD низ годините.

Како дизајнер на ентериер, градската куќа на Менхетен на Ертегун го отелотвори нејзиниот вечен стил – шик, елегантен и скап. Седум години во бизнисот MAC II што го започна со колешката Чеси Рејнер, Ертегун рече дека пријателите барале од нив да ги подобрат своите станови. Основачите бараа нешто да направат и мислеа дека ќе биде „многу лесно“, избирајќи ги своите часови и работејќи со пријателите.

Не баш – „Направивме многу грешки. Малку ми е жал за нашите први клиенти“, изјави Ертегун за WWD во 1976 година.

Пред да се омажи за својот сопруг во 1961 година ( како втора сопруга),  убавицата со романско потекло живеела во џемпери и фармерки на канадската фарма.

Со сопругот Ахмет Ертегун, коосновач на Атлантик рекордс, 1975

„Не од типот на возбудува“, нејзиниот афинитет кон панталоните се пренесе во вечерните и попладневните облеки во земјата. Нејзината повремена дневна облека беше првенствено испробаната и вистинска комбинација на тенко здолниште и џемпер и омилени џемпери од кашмир и текстурирани чорапи во иста боја. Таа беше совршен забавувач, организираше интимни вечери или гледаше приватни проекции, отварања на театар и повремени концерти.

Ертегун чувала многу малку работи, но нејзините дизајни на Мадам Грес биле исклучок, особено тогите. Нејзиниот непризнаен стил може да се состои од црни креп панталони со папагалско зелена тога и јажиња од бисери обвиткани околу нејзините зглобови. Во 1975 година, Ертегун ја наведе WWD за фактот дека таа мрази да носи нешто што го имаа сите други. Толку многу што таа се откажа од својот часовник Картие откако го виде на многу други. Слично сценарио се одигра и со чантата од Луј Витон што таа ја видела низ целиот Париз. Нејзините замени беа машки рачен часовник и чанта на рамо Hermès со мала торбичка за шминка сместена внатре.

Таа ја гледаше модата како игра што ја играш се додека е забавно. Нејзината намера беше да изгледа уредно, а нејзината облека мораше да биде едноставна – шевовите прави и пикадо на вистинските места. (За да биде сè така, таа се потпираше на шивачка зад сцената.) Ертегун изјави за WWD во 1967 година: „Во Њујорк, сите препознаваат од каде е вашата облека, дури и ако ги избегнувате статусните симболи на сезоната. Забавата на играта е да се обидете да ги задржите да погодуваат уште малку“.

На забава во Метрополитан, 1976

За да го постигне тоа во доцните 1960-ти, Ертегун наоѓала парчиња од продавници во центарот на градот, продавници за штедливи производи во центарот на градот, а потоа и некои парчиња  пронајдени во Париз, Лондон, Рим и Цирих. Големите палта, собраните здолништа и сè што е слатко или отсечено беа забранети. Браемар, Биба, Адолфо, Пјер Карден, Мадам Грес, Фернандо Санчез, Бил Блас и Честер Вајнберг беа нејзината брзина повеќе. Начинот на кој таа ги гледа работите: „Едно добро палто годишно е почеток на секоја гардероба“.

Рутината за шминкање на Ертегун, кој прави, а не е прајмер, се сведуваше на сапун, вода,  и малку мелем за усни. Друга заштеда на време беше ограниченото фризерство, бидејќи сакаше редовно да плива. Стремејќи се – но не секогаш – да ја исполни целта – вежбање три пати неделно, Ертегун ја одржуваше косата доволно долга за да се фати и да остане на место навечер. Нејзини стилски арбитри беа Франсоа де ла Рента, Анет Рид и Лејди Кит – културните типови кои читаа, го познаваа животот и немаа време за разговори. Откако забележа како е „фасцинирана“ од Дијана Вриланд, Ертегун рече: „ Таа е создавач… луѓе кои ми досадуваат, едноставно не ги гледам“.

Прогресивна во нејзиниот стил, исто така, Ертегун ја ценеше разноврсноста – како што беше доказ за палтото од визон со полите на патент, чизмите на Дејвид Еванс кои се прицврстени како чорапи и комбинирањето на смокингот на Ив Сен Лоран со ноќница стилизирана како блуза, пронајдена на пазар во Париз во 1967 година.

Во галерија во Њујорк, 1977

Со својата секојдневна работа, Ертегун зазеде сличен пристап кон украсувањето – едноставност, драма и несоодветни бои. Во едно од нејзините интервјуа за WWD во средината на 1970-тите, таа го опиша нејзиниот сопруг како „забавен, но го одобрува“ потфатот. „На крајот на краиштата, нашите сопрузи ни ги позајмија парите за да започнеме бизнис, или како инаку би можеле да го финансираме“.

Но, Ертегун не беше баш почетник во дизајнот на ентериер, бидејќи имаше доживотен интерес за украсување и едногодишен престој во Њујоршката школа за дизајн. Но, училишните денови ѝ здодеаа на Ертегун. „Нивниот и мојот вкус се сосема различни. Како авокадо и злато. Се надевам американскиот вкуст се промени“.

Со дизајнерот Фернандо Санчез

Ертегун и Рајнер работеа со клиенти како сакс Петтата авенија , хотелот Карлајл и Џером Робинс. И Ертегун ја сфати сериозно таа улога, со тоа што беше облечена и подготвена да оди на работа во 8 секое утро. Без сомнение, на припадничката на високите кругови не и требаа пари, но таа изјави за WWD дека не сака да работи и да не заработува пари. „Тоа изгледа како дилетант“, рече таа. Во однос на професионалните совети, таа го пофали советот на Били Болдвин „никогаш да не користиме ништо или да ангажираме некого евтино за да добиеме добра вредност за нашите пријатели“.

Гостинската соба во нивниот дом во Бодрум, Турција

Модата и дизајнот на домот беа само акценти во целосниот и разновиден живот. Како што таа еднаш објасни за WWD, „Повеќето од моите пријатели не се сфаќаат себеси толку сериозно. Тие се поприродни и сакаат да се забавуваат. На крајот на краиштата, ако не е забавно, навистина не вреди. Не мислиш?“ (WWD)