Пред да биде убиен, Ленон со Јоко Оно уживал во невиден луксуз во Палм Бич

САД-Луксузен дом со исклучително познат поранешен сопственик на улицата позната како „Милионерскиот ред“ во Палм Бич, Флорида, е продаден за 36 милиони долари. Тоа е некогашната куќа на плажа на Џон Ленон и Јоко Оно, кои ја купија во 1980 година, непосредно пред поранешниот Битлс да биде застрелан и убиен пред неговата куќа во Њујорк.

Интересно е што музичката двојка, наводно, никогаш не ја посетила куќата со седум спални соби покрај плажата пред да ја купи. Наместо тоа, тие испратија луѓе да ја сликаат за нив, за да можат да останат анонимни за време на процесот на купување. Откако ја стекнаа куќата, тие имаа планови за големи реновирања, што Оно на крајот ги заврши по смртта на Ленон. Таа го продала имотот во 1986 година за 3 милиони долари.

Првично изградена од архитектот Адисон Мизнер во 1919 година, куќата е во шпански стил. Внатрешноста на резиденцијата од 14.000 квадратни метри сè уште содржи бројни лустери и големи француски врати што зафаќаат цел ѕид од официјалната трпезарија со прекрасен поглед на базенот и океанот. Другите погодности на имотот од 1,3 хектари вклучуваат гаража со три автомобили, два базени, тениски игралишта, и пристап до плажа.

Во прилог на педигре од А-листа во домот, има доста познати соседи. Род Стјуарт е еден, а авторот Џејмс Патерсон живее веднаш до соседството.